Czy mogę teraz zarazić się ospą?

Witam Jestem w 34 tygodniu ciazy. Moje blizniaki maja miec za 2 tyg szczepienie przeciwko ospie.Czy to bezpiecznie dla mojego dziecka w brzuchu, czy moge sie od nich zarazic? Przechodzilam ospe jak dziecko ponad 30 lat temu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani podstaw do obaw: przechorowanie ospy wietrznej w dzieciństwie daje odporność na całe życie – natomiast wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu, mogąc w razie spadku odporności zaatakować w postaci półpaśca. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ospy-rozpoznanie-leczenie-powiklania-ciaza.

Ospa nie jest zagrożeniem dla Pani ani dla płodu – tylko w sytuacji, gdy przyszła mama zachoruje na ospę w I trymestrze ciąży istnieje ryzyko wystąpienia poważnych wad płodu – tzw. zespół ospy wietrznej wrodzonej. Tutaj nasz ekspert tłumaczy to szczegółowo: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ospa-przebyta-w-piatym-tygodniu-ciazy-jest-niebezpieczna-dla-plodu.

Szczepionka przeciwko ospie wietrznej zawiera żywego, osłabionego wirusa, więc w teorii możliwe jest zarażenie się chorobą od osoby zaszczepionej – jeżeli u dziecka pojawi się odczyn niepożądany w postaci wykwitów skórnych z płynem surowiczym (ok. 5-6% szczepionych), to ów płyn jest potencjalnie nośnikiem wirusa. Takie sytuacje są jednak bardzo rzadkie – na 16 milionów przypadków odnotowano 3 zarażenia. Przy czym oczywiście Pani ta sytuacja nie dotyczy z uwagi na fakt przechorowania ospy wietrznej w dzieciństwie. Więcej o szczepieniu przeciwko ospie w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-ospe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.