Ryzyko zachorowania na ospę w 12. tygodniu ciąży

Witam. Synowa jest w 12 tc ma przyjechac z synem na swieta a u sasiadki z przeciwka jest chore dziecko w wieku 6 l na ospe,. Czy jest to zagrozenie dla synowej, gdyz mala od sasiadki czesto wychodzi na korytarz /wiezowiec/ i nie wiem czy nie ma zarazkow tej choroby na korytarzu /ja w dziecinstwie nie mialam ospy, czy tez moge sie zarazic / 55 lat/ i przeniesc zarazki na inne osoby.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ospa wietrzna jest zaraźliwa do 3 dni przed pojawieniem się zmian skórnych i zaraźliwość utrzymuje się do czasu przyschnięcia wszystkich wykwitów. Zarazić można się przez bezpośredni kontakt i drogą kropelkową (kaszel, kichanie).
Nie przechorowanie ospy w dzieciństwie świadczy o braku odporności i możliwości zakażenia.
U ciężarnej, która nie była szczepiona i nie przechorowała ospy w dzieciństwie choroba wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i możliwością wad wrodzonych u dziecka.
Jeżeli więc synowa może zachorować na ospę, to dużo większym niebezpieczeństwem dla niej jest jest możliwość zakażenia się od Pani (zwłaszcza w okresie przed wystąpieniem wysypki), niż od dziecka sąsiadki.