Ryzyko zarażenia półpaścem w ciąży
Witam. Jestem w 36 tc. Mój mąż ma półpaśca. W dzieciństwie chorowałam na ospę. Czy w związku z tym mogę się od niego zarazić? Czy powinnismy się odizolować? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Witam.
Półpasiec i ospa wietrzna są powodowane przez ten sam wirus, a półpasiec może wystąpić tylko po wcześniejszym przechorowaniu ospy wietrznej.
Zarażenie się od osoby chorującej na półpasiec, u osoby nieuodpornionej, powoduje wystąpienie ospy wietrznej a nie półpaśca.
Jeśli chorowała Pani na ospę wietrzną to jest Pani odporna na zakażenie (zwykle na ospę wietrzną choruje się raz w życiu).
W przypadku półpaśca zakaźna jest tylko wydzielina ze zmian pęcherzykowych na skórze (do zakażenia nie dochodzi jak w przypadku ospy wietrznej także drogą kropelką).
W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zakażenia zmiany skórne powinny być zasłaniane, należy unikać też bezpośredniego kontaktu oraz przestrzegać ogólnych zasad higieny.