Czy można starać się o ciążę w trakcie ospy u starszego dziecka?

Witam. Młodsza córka w wieku przedszkolnym zachorowała na ospa wietrzna ja z mężem w dzieciństwie przechodzilysmy ospe. Zaczęliśmy starania o dziecko, i pytanie teraz jest takie czy przeczekać chorobę starszej córki c? Czy w razie czego będzie jakieś zagrożenie dla ciąży i płodu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli miała Pani ospę wietrzną w przeszłości, to posiada Pani odporność na nią już do końca życia. Dzieje się tak, ponieważ podczas choroby układ immunologiczny produkuje przeciwciała i to właśnie one są odpowiedzialne za zbudowanie trwałej odporności. Dzięki temu ospę wietrzną przechodzi się tylko raz.

Po wyzdrowieniu wirus ospy pozostaje nadal w organizmie, ale uśpiony. Jeśli dojdzie do ponownego zarażenia (np. podczas obniżonej odporności) może on spowodować inną chorobą zakaźną, a jest nią półpasiec.

Jeśli starają się Państwo o dziecko, lepiej poczekać do momentu, aż córka wyzdrowieje. Wirus ospy wietrznej jest bowiem niebezpieczny dla rozwijającego się płodu, gdyż może przyczynić się do powstawania poważnych wad rozwojowych. I choć nie będzie groźny dla Pani i ewentualnego płodu (skoro przechodziła Pani ospę wietrzną w dzieciństwie), to lepiej dmuchać na zimne.

Nasi użytkownicy pytali już o ospę w kontekście starań o dziecko. Pytania te znajdują się pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-poczekac-ze-staraniami-o-dziecko-po-przebyciu-ospy-wietrznej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-ciaze-a-ospa-u-meza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.