Jak postępować w przypadku ospy w 33-tygodniu ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 33 tygodniu ciąży i dostałam ospę wietrzną, która w dzieciństwie nie przechodziłam. Biorę lek heviran 1 tabletkę co 5 godzin przez 7 dni. I tu moje pytanie. Czy muszę umówić się do ginekologa, który ma certyfikat na jakieś szczegółowe USG ? Który sprawdzi czy wszystko okey ? Mój lekarz nie robi aż tak szczegółowych USG (przepływów)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ospa wietrzna może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży, które w dzieciństwie na nią nie chorowały lub nie były szczepione. Jest również niebezpieczna dla dziecka, zwłaszcza jeśli wystąpi w pierwszym trymestrze. Pani przypadek dotyczy trzeciego trymestru, co może napawać optymizmem. Można mieć nadzieję, że dziecku nie grożą powikłania zakażenia. Ważna również wydaje się kwestia, czy była Pani zaszczepiona? Jeżeli przechorowała Pani już ospę, to po chorobie uzyskuje się trwałą odporność. Dobrze, że znajduje się Pani pod opieką lekarza, który wdrożył leczenie. W Pani przypadku warto w czasie choroby kontrolować rozwój płodu za pomocą badania USG.

Tu znajdzie Pani więcej informacji na temat zagadnień, o których mowa w pytaniu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-i-kontakt-z-ospa-wietrzna

https://parenting.pl/ospa-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/badania-dopplerowskie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.