Choroba bostońska a ciąża

Witam Jestem w 24 tygodniu ciąży. Zaraziłam się od dziecka chorobą bostońską. Nie miałam gorączki, ale lekki ból gardła i kilka krostek na dłoniach i stopach. Co powinnam zrobić i czy zagraża ten wirus nienarodzonemu dziecku. Jeśli tak to jak bardzo?

Witam serdecznie. W przypadku enterowirusów uznaje się, że raczej nie dochodzi do przekazywania ich dziecku poprzez łożysko. Istnieją jednak badania, które wskazują na to, że niektóre z tych wirusów (echowirusy i wirusy coxsackie - czyli właśnie ten konkretny powodujący chorobę bostońską) są powiązane z większym ryzykiem: zaburzeń neurologicznych,
zapalenia mięśnia sercowego, zmian martwiczych naczyń krwionośnych, poronienia.Oczywiście obecna choroba nie musi oznaczać wspomnianych zmian dla dziecka. Ważne jest jednak by kontrolować przebieg ciąży.