COVID-19 a choroba Leśniowskiego-Crohna

Koronawirus w Polsce. Dziwne i nietypowe objawy COVID-19 , mam zapytanie dla mnie ważne. Mam chorobę CROHNA, narazie innych objawów zmiany chorobowej nie odczuwam jak tylko podstawowe do tej choroby. Jednak proszę poinformować mnie jaki wpływ ma ten wirus na przewlekłe zapalenie jelita grubego?. Dziękuję i pozdrawiam Andrzej D

Redakcja abcZdrowie

Witam, IBD czy też choroba Leśniowskiego-Crohna to autoimmunologiczne schorzenie obejmujące układ pokarmowy. Polega na występowaniu zapalenia jednego z odcinków przewodu pokarmowego od jamy ustnej po odbyt. Jest chorobą przewlekłą, o charakterze nawracającym – okresowo jej przykre objawy nasilają się i słabną na zmianę. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów, a w zależności od postaci i natężenia dolegliwości u chorych stosuje m.in. glikokortykosteroidy. Jako że na rozwój choroby wypływają czynniki immunologiczne, to w leczeniu stosuje się również środki immunosupresyjne, czyli mówiąc wprost: obniżające odporność. Więcej na temat choroby w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna. Nawiązując do Pana pytania – w grupie podwyższonego ryzyka są osoby z chorobami towarzyszącymi, przy czym szczególnie narażeni są pacjenci z chorobami serca, cukrzycą czy leczeni onkologicznie, a także osoby w podeszłym wieku. O grupach ryzyka przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-koronawirusem. Jeśli zaś chodzi o chorych na nieswoiste zapalenia jelit (w tym na chorobę Leśniowskiego-Crohna), wiele zależy od stopnia nasilenia choroby oraz wdrożonej terapii. Jak już wspominałam – jeśli stosowane są leki immunosupresyjne, to mogą mieć wpływ na podatność na zakażenie z powodu niedomagań układu odpornościowego. Co jest jednak pocieszające – Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne opublikowało swoje stanowisko, w którym stanowczo neguje hipotezę o zwiększonym ryzyku pacjentów chorych na chorobę Crohna. Szczegóły w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-choroby-jelit-najnowsze-wytyczne. Nie należy odstawiać jakichkolwiek leków przed skonsultowaniem tego z lekarzem z uwagi na możliwe nasilenie objawów choroby. Niestety koronawirus jest wciąż dla badaczy zagadką, więc nie można mówić o pewnikach. Na wszelki wypadek warto zachować daleko posuniętą ostrożność i wspierać odporność, bo jest ona najsilniejszym orężem, jakie w tej chwili posiadamy. Choć dieta w chorobie IBD oznacza pewne ograniczenia, to nawet w okresach zaostrzenia objawów dozwolone są warzywa bogate w witaminę C, a także beta-karoten, więc takie, które wpływają pozytywnie na budowanie odporności i warto spożywać je jak najczęściej. Zachęcam do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi diety w chorobie: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-lesniowskiego-crohna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.