Czy w związku z epidemią koronawirusa jestem bardziej narażona?

Dzień dobry, jestem na początku ciąży (6tyg) poprzednia (1 ciąża) zakończyła się poronieniem, czy w związku z epidemia koronawirusa jestem bardziej narażona? Obecnie pracuje zdalnie ale pracodawca planuje powrót do pracy w czerwcu. Czy mogę otrzymać zwolenienie lekarskie na jakiś czas, np. 1 trymestr ? W pracy pracuje w open space i dystans jest mniejszy niż 1m.

Redakcja abcZdrowie

Witam, SARS-CoV-2 należy do koronawirusów, które są nam znane od dawna, lecz wywołujący chorobę COVID-19 stanowi niestety wciąż wyzwanie dla naukowców. Jest chorobą zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową i choć w wielu przypadkach nie daje objawów, to atakując drogi oddechowe może doprowadzić nawet do śmierci. Ponieważ wciąż nie ma jednego, w pełni skutecznego leku, a badania nad szczepionką trwają – choroba koronawirusowa budzi strach oraz pytanie o to, dlaczego niektórzy przechodzą ją stosunkowo lekko i bez większego uszczerbku na zdrowiu, podczas gdy inni wymagają leczenia specjalistycznego oraz pomocy sprzętów medycznych takich jak respirator. Ta kwestia pozostaje otwarta, choć już dziś wiadomo, że w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze – z uwagi na większe ryzyko wystąpienia chorób współistniejących oraz niższą wydolność układu immunologicznego. Więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-koronawirusem. Jeśli chodzi o kobiety ciężarne – wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o ryzyko zachorowaniu lub ciężkiego przebiegu COVID-19. Z jednej strony brak dowodów na potwierdzenie takiej hipotezy, zaś z drugiej – ciąża jest wystarczającym obciążeniem dla organizmu oraz układu odpornościowego, by domniemywać jej związek ze zwiększonym ryzykiem w obecnej sytuacji epidemicznej. Może Pani przeczytać więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-ciaza. Wskazane jest zatem, by przyszła mama dołożyła wszelkich starań, by uniknąć zainfekowania, zwłaszcza w początkowym etapie ciąży. Natomiast jeśli chodzi o powrót do pracy – nie sposób odpowiedzieć na to pytanie. Musi się Pani zgłosić do ginekologa prowadzącego ciążę, to on oceni ewentualne ryzyko i podejmie decyzję odnośnie zwolnienia lekarskiego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.