Jakir zalecenia stosować w celu ochrony przed koronawirusem?

Witam chciałbym się więcej dowiedzieć o koronawirusie sama już nie wiem co o tym sądzić myśleć. Moja mama pracuje w szpitalu jako pielęgniarka a ja mam dwójkę małych dzieci. Czy powinnam dzieci izolować od babci. I ja z mężem również nie powinnam się spotykać z mamą? Moja teściowa też pracuje w szpitalu jako salowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam, choroba wywoływana konronawirusem SARS-CoV-2 jest stosunkowo nową jednostką chorobową, która wciąż sprawia wiele problemu badaczom – nie wiemy jeszcze wszystkiego, a metody leczenia nadal nie dają pewności odnośnie skuteczności. Podobnie jest z środkami ostrożności, które przedsięwziął rząd w porozumieniu z kompetentnymi organami. Maseczki, zasada zachowania dystansu społecznego oraz izolacji mają na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia Covid-19, przede wszystkim z uwagi na wiele niewiadomych towarzyszących wirusowi. Wiemy, że wirus może mieć ciężką postać w przypadku osób o osłabionej odporności oraz osób z chorobami krążenia, autoimmunologicznymi, cukrzycą oraz tymi związanymi z układem oddechowym. Szczególnie narażone są osoby starsze czy pacjenci leczeni onkologicznie oraz pacjenci pooperacyjni. Tutaj więcej o ryzyku zakażenia i środkach ostrożności: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-koronawirusem. Ponieważ jednak nadal do końca nie jest jasne, czy choroba nie pozostawia trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz lekarze nie są w stanie przewidzieć, jaką postać przybierze Covid-19 u konkretnej osoby (nawet potencjalnie nie znajdującej się w grupie podwyższonego ryzyka ciężkim przebiegiem choroby koronawirusowej), to warto zachować rozsądek i daleko posuniętą ostrożność w kontaktach nawet z bliskimi osobami. Należy pamiętać, że osoby związane z pracą w służbie zdrowia potencjalnie są bardziej narażone na zetknięcie się z patogenem niż osoby pracujące zdalnie czy w miejscu pracy, w którym jest niewielka rotacja ludzi w ciągu doby. Zachęcam do lektury relacji słynnego wirusologa, który przeszedł Covid-19 – mówi on o tym, że niestety choroba może dotknąć każdego z nas, a jej przebiegu nie da się przewidzieć: https://portal.abczdrowie.pl/slynny-lowca-wirusow-z-covid-19-jest-cos-przerazajacego-w-niemoznosci-zlapania-oddechu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.