Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć udało się ustalić z czego wynika anosmia w przebiegu infekcji Covid-19, to czas powrotu węchu i smaku jest kwestią indywidualną. Badacze, na podstawie danych dotyczących chorych, szacują, że najczęściej węch powraca po około 1-2 tygodniu, ale niekiedy trwa to miesiąc, a nawet i dłużej. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly.

Niestety wiele wskazuje, że u niektórych osób ta dolegliwość może mieć nawet charakter długotrwały lub nieprzemijający – choć jest to dopiero hipoteza i dotyczy pacjentów o ciężkim przebiegu choroby, to nie sposób ją obalić na tym etapie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury wywiadu z otolaryngologiem wypowiadającym się na temat tego powikłania po zainfekowaniu wirusem SARS-CoV-2: https://portal.abczdrowie.pl/czy-koronawirus-moze-prowadzic-do-utraty-sluchu-i-wechu-wyjasnia-otolaryngolog-prof-piotr-skarzynski.

O anosmii może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/anosmia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy