Czy odzyskam węch i smak po jakimś czasie?

W polowie października przeszedłem covid19 z lekkimi objawami i utratą węchu i smaku. W lutym minie już 3.5 miesiąca a ja nadal nie odzyskałem tych zmysłów. Węch mam tylko jak przystawie coś blisko pod nos, smaku praktycznie nie mam, ale są produkty które troszkę wyczuwam. Czy to już może tak zostać do końca życia? Da się coś z tym zrobić czy musi samo przejść ? Czytałem zagraniczna grupę i przeraża mnie że są osoby co od marca jeszcze nie odzyskały. Dodam, że jeden z domowników który chorował ze mną też ma ten problem. Byłem u neurologa to przepisał witaminy i kazał czekać , ma mi zrobić jeszcze rezonans magnetyczny glowy. Stwierdził że to jest uszkodzenie opuszki węchowej i że to się topornie obsługi regeneruje ale , że czasem nawet nie chce...Mam 29 lat i boje się , że mi już tak zostanie i jestem trochę przerażony...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety to prawda – utrata bądź zaburzenia smaku i węchu są coraz częściej odnotowywanym powikłaniem po przechorowaniu covid-19. Jednocześnie wciąż zbyt mało wiemy o chorobie i o wirusie SARS-CoV-2, by móc mówić o pewnikach czy stawiać tezy dotyczące rekonwalescencji.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, znajdzie Pan w nich więcej informacji na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-covid-19-utrata-smaku-i-wechu-czesciej-dotyka-mlodszych-i-kobiety oraz https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Proces wracania do zdrowia bywa bardzo długi, a wiele dolegliwości, które pojawiają się w trakcie trwania choroby czy po wyzdrowieniu – tzw. post covid towarzyszy ozdrowieńcom nawet przez wiele miesięcy.

Standardowo, by wspomóc system nerwowy neurolodzy przepisują kompleks witamin z grupy B, co pomaga w regeneracji uszkodzonych zakończeń nerwowych. Obecnie niestety nie są znane żadne metody leczenia tego powikłania po covid-19.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.