Kiedy wróci mi węch po przebytym Covid?

Dzień dobry, mam 20 lat i pod koniec stycznia przechodziłam covid-19. Niestety od tego czasu mój zmysł węchu i smaku jest bardzo ograniczony (wielu smaków i zapachów w ogóle nie odczuwam, niektóre zapachy bardzo delikatnie) w dodatku od 2 dni odczuwam dziwny mydlany posmak. Jaki może być powód? Czy można przyspieszyć proces powrotu zmysłów?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

utrata, ograniczenie bądź zaburzenie zmysłu węchu i/lub smaku to obecnie jedno z najczęstszych powikłań po chorobie covid-19. Choć dotyka ozdrowieńców czy chorych w różnych stopniu, to jedno jest pewne: wciąż nie ma skutecznej metody leczenia tego powikłania.

Kakosmia z kolei, czyli nieprawidłowe odczuwanie zapachów – w Pani przypadku jest to zapach mydła, ale pacjenci często wspominają też o zapachu chemikaliów albo zgnilizny – również bardzo często pojawia się w wyniku infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19 oraz https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-czesc-pacjentow-na-zawsze-traci-wech-i-smak.

Oczywiście, by mieć pewność co do tego, warto skierować się do laryngologa, by wykluczyć zaburzenia i choroby na tle laryngologicznym, niemniej może Pani także udać się do neurologa. By przyspieszyć regenerację układu nerwowego, lekarze niekiedy przepisują preparaty zawierające witaminy z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie właśnie układu nerwowego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/dr-chudzik-o-powiklaniach-u-pacjentow-ktorzy-mieli-koronawirusa-kluczowe-znaczenie-ma-styl-zycia-i-poziom-stresu.

Może Pani wypróbować także tzw. trening węchu, stosowany w leczeniu tego typu zaburzeń, który może pozwolić na szybsze regenerowanie się komórek nerwowych. W tym celu zaleca się pacjentowi wąchanie olejków o przyjemnym aromacie – goździkowym, waniliowym, cytrusowym itd.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.