Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy wróci mi węch po przebytym Covid?

Dzień dobry, mam 20 lat i pod koniec stycznia przechodziłam covid-19. Niestety od tego czasu mój zmysł węchu i smaku jest bardzo ograniczony (wielu smaków i zapachów w ogóle nie odczuwam, niektóre zapachy bardzo delikatnie) w dodatku od 2 dni odczuwam dziwny mydlany posmak. Jaki może być powód? Czy można przyspieszyć proces powrotu zmysłów?
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Przyczyny chrapania

Chrapanie to bardzo uciążliwy problem - szczególnie dla osoby, która nie może przez to spać. Jakie są przyczyny chrapania? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

utrata, ograniczenie bądź zaburzenie zmysłu węchu i/lub smaku to obecnie jedno z najczęstszych powikłań po chorobie covid-19. Choć dotyka ozdrowieńców czy chorych w różnych stopniu, to jedno jest pewne: wciąż nie ma skutecznej metody leczenia tego powikłania.

Kakosmia z kolei, czyli nieprawidłowe odczuwanie zapachów – w Pani przypadku jest to zapach mydła, ale pacjenci często wspominają też o zapachu chemikaliów albo zgnilizny – również bardzo często pojawia się w wyniku infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19 oraz https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-czesc-pacjentow-na-zawsze-traci-wech-i-smak.

Oczywiście, by mieć pewność co do tego, warto skierować się do laryngologa, by wykluczyć zaburzenia i choroby na tle laryngologicznym, niemniej może Pani także udać się do neurologa. By przyspieszyć regenerację układu nerwowego, lekarze niekiedy przepisują preparaty zawierające witaminy z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie właśnie układu nerwowego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/dr-chudzik-o-powiklaniach-u-pacjentow-ktorzy-mieli-koronawirusa-kluczowe-znaczenie-ma-styl-zycia-i-poziom-stresu.

Może Pani wypróbować także tzw. trening węchu, stosowany w leczeniu tego typu zaburzeń, który może pozwolić na szybsze regenerowanie się komórek nerwowych. W tym celu zaleca się pacjentowi wąchanie olejków o przyjemnym aromacie – goździkowym, waniliowym, cytrusowym itd.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy