Jak radzić sobie z zaburzeniem smaku po Covid?

W październiku przechodziłam koronawirusa. Straciłam węch i smak. Stan ten utrzymywał się 2 miesiące i przez kolejne 2 tygodnie mój smak i węch wracał do stanu sprzed zarażenia. Niedługo potem zaczęłam mieć zaburzenia węchu i smaku - owoce pachną chlorem, a do mięsa mam wstręt. Czuję tylko mocne zapachy, ale czasami je błędnie rozpoznaję. Jeśli chodzi o smak, to również mam problem z jednoznaczną oceną. Z jakich suplementów lub leków pwinnam w pierwszej kolejności skorzystać? Czy konieczna jest wizyta u laryngologa?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Koblacja - zabieg

Koblacja to zabieg, który umożliwia pozbycie się problemu bezdechu sennego oraz chrapania. Dr Michał Michalik, laryngolog, wyjaśnia, na czym polega ten zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

utrata czy zaburzenia węchu to stosunkowo częsty objaw infekcji koronawirusowej, który coraz częściej też pojawia się po przebyciu COVID-19 jako powikłanie i może utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet – miesięcy.

Więcej informacji na ten temat w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19 oraz https://portal.abczdrowie.pl/utrata-zmyslu-wechu-i-smaku-w-wyniku-covid-19-moze-trwac-nawet-do-5-miesiecy.

W przeciwieństwie do zaburzeń węchu i smaku spowodowanych przyczynami laryngologicznymi, to na powikłanie po COVID-19 nie ma skutecznych metod leczenia ani leków.

W takim wypadku jednak powinna Pani skonsultować się z neurologiem – poza przepisaniem leku zawierającego witaminy z grupy B, wspierającymi prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, może zalecić trening węchowy. To proste ćwiczenie polega na naprzemiennym wąchaniu różnych substancji zapachowych w celu stymulacji zmysłu węchu. Można w tym celu wykorzystać olejki – miętowy, eukaliptusowy, różany i inne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-dzieki-pstryknieciom-w-tyl-glowy-mozna-odzyskac-wech-i-smak-neurolodzy-obalaja-internetowy-hit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy