Jak radzić sobie z zaburzeniem smaku po Covid?

W październiku przechodziłam koronawirusa. Straciłam węch i smak. Stan ten utrzymywał się 2 miesiące i przez kolejne 2 tygodnie mój smak i węch wracał do stanu sprzed zarażenia. Niedługo potem zaczęłam mieć zaburzenia węchu i smaku - owoce pachną chlorem, a do mięsa mam wstręt. Czuję tylko mocne zapachy, ale czasami je błędnie rozpoznaję. Jeśli chodzi o smak, to również mam problem z jednoznaczną oceną. Z jakich suplementów lub leków pwinnam w pierwszej kolejności skorzystać? Czy konieczna jest wizyta u laryngologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

utrata czy zaburzenia węchu to stosunkowo częsty objaw infekcji koronawirusowej, który coraz częściej też pojawia się po przebyciu COVID-19 jako powikłanie i może utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet – miesięcy.

Więcej informacji na ten temat w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19 oraz https://portal.abczdrowie.pl/utrata-zmyslu-wechu-i-smaku-w-wyniku-covid-19-moze-trwac-nawet-do-5-miesiecy.

W przeciwieństwie do zaburzeń węchu i smaku spowodowanych przyczynami laryngologicznymi, to na powikłanie po COVID-19 nie ma skutecznych metod leczenia ani leków.

W takim wypadku jednak powinna Pani skonsultować się z neurologiem – poza przepisaniem leku zawierającego witaminy z grupy B, wspierającymi prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, może zalecić trening węchowy. To proste ćwiczenie polega na naprzemiennym wąchaniu różnych substancji zapachowych w celu stymulacji zmysłu węchu. Można w tym celu wykorzystać olejki – miętowy, eukaliptusowy, różany i inne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-dzieki-pstryknieciom-w-tyl-glowy-mozna-odzyskac-wech-i-smak-neurolodzy-obalaja-internetowy-hit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.