Dlaczego mam te zaburzenia smaku mając 20 lat?

Witam ma taki problem od dwóch tygodni czuje nieprzyjemny zapach i smak każdej potrawy , czekolada , mięso czy mleko pachnie i smakuje dla mnie tak samo , nie wiem z czym jest to związane , czuje tez czasami zapach papierosów przez 5-10 minut potem jakby go nie było , co to może być ? Czy przejdzie mi to samo bo nie ukrywam staje sie to uciążliwe

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia węchu, w tym utrata węchu lub opaczne odczuwanie zapachów, jest ostatnio bardzo często spotykanym zjawiskiem. Dotyka pacjentów chorujących na covid-19 oraz ozdrowieńców po przechorowaniu infekcji spowodowanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Odsyłam do naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly oraz https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-powonieniem-moga-byc-nietypowym-objawem-koronawirusa.

Stosunkowo często zakażenie pacjenci przechodzą bezobjawowo lub skąpoobjawowo, nierzadko nawet nie zdając sobie sprawy, że mają do czynienia z tym konkretnym wirusem. Niemniej zaburzenia węchu, w tym wszechobecny zapach papierosów, zgniłego mięsa czy chloru są często wskazywane przez pacjentów chorujących na chorobę koronawirusową.

Sugeruję, by skonsultował się Pan, oczywiście przez teleporadę, z internistą z przychodni POZ. Na podstawie zebranego wywiadu lekarz zadecyduje czy jest konieczność skierowania Pana na testy potwierdzające bądź wykluczające chorobę koronawirusową.

Jeżeli wynik badania potwierdzi zakażenie SARS-CoV-2, prawdopodobnie zmysł węchu wróci z czasem, choć może to być kilka dni lub kilka miesięcy – tego nie sposób stwierdzić.

Jeśli jest Pan zainteresowany, o infekcji covid-19 może Pan przeczytać także pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.