Co mam zrobić z tym częściowym zanikiem węchu?

Witam mam pytanie otóż od 15 listopada mam częściowy zanik węchu przed tym problemem miałem dziwne zapachy w nosie jakby skumulowane wszystkie w jeden czułem zapach domestosu albo coś podobnego oczywiście są takie chwile gdzie czuje ledwo wyczuwalny zapach biorę leki na nadcisnienie i że względu na przepuklinę rozworu przełykowego śpię w miarę wysoko miewam katar i kichanie ale katar trochę wodnisty nie raz jak wstane mam wrażenie kumulowania się wszystkich zapachów i lekki ból głowy z tyłu ale nie zawsze gdzie mam się udać z tym problemem bo nie bardzo wiem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zanik węchu czy utrata smaku, to dolegliwości typowe m.in. dla infekcji kataralnych, zapalenia zatok, poważnych schorzeń neurologicznych, a także infekcji SARS-CoV-2. Choć wspomina Pan o katarze, to utrata węchu w takim wypadku raczej nie zdarza się często i nie ma charakteru takich zaburzeń.

Z kolei covid-19 to choroba, w której przebiegu stosunkowo często pojawiają się zaburzenia, co ciekawe, związane z upośledzonym odczuwaniem smaku lub węchu. Zapach środka do czyszczenia toalet jest nierzadko wymieniany przez pacjentów, skarżących się na tę uciążliwą dolegliwość.

Być może zainteresuje Pana ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-polskie-badaczki-odkryly-dlaczego-chorzy-traca-wech.

Niewykluczone więc, że w Pana przypadku anosmia to również powikłanie po infekcji koronawirusowej, niemniej jeżeli stan ten trwa tak długo, może Pan najpierw skonsultować się z laryngologiem, warto także wykonać testy, oznaczając przeciwciała, by utwierdzić się co do przebytej infekcji. Może Pan także zwrócić się do neurologa, gdyż niektórzy pacjentom po przebytym covid-19 przepisują leki zawierające witaminy z grupy B, wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Więcej na ten temat w naszych artykułach, proszę się z nimi zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/kakosmia oraz https://portal.abczdrowie.pl/anosmia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.