Czy mogą być to powikłania po koronawirusie?

Miesiąc temu pierwszy raz poczułem zapach pleśni podczas krojenia chleba. Następnie po 2 tygodniach wszystkie produkty spożywcze i na przykład też perfumy pachną mi pleśnią. Od kilku dni wszystko co jem ma smak pleśni. Czy mogą być to powikłania po korobowirusie jeżeli byłem chory w listopadzie ? Jakieś półtora miesiąca temu miałem dziwna dla mnie przypadłość. Przez tydzień czasu miałem strasznie uciążliwe uczucie drapania w gardle. Gardło mnie nie bolało ani też nie byłem przeziębiony. Brałeś tabletki które nawilzaly gardło i wtedy się lepiej czułem. Czy może to mogło mieć jakiś wpływ ? Bardzo proszę o poradę co mam dalej robić. Zapach i smak pleśni jest nie do zniesienia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

parosmia, czyli zaburzenia węchu, może mieć wiele przyczyn, natomiast faktycznie w okresie pandemii covid-19 różnego rodzaju zaburzenia węchu należą do częstych powikłań. Parosmia to zjawisko, wskutek którego zmysł węchu odbiera zapach, ale jest on nieprawidłowo postrzegany, przy czym jest to zapach wyjątkowo uciążliwy, nieprzyjemny. Wśród możliwych przyczyn parosmii wymienić można uszkodzenie węchu czy gwałtowne wychłodzenie organizmu.

Zachęcam do zapoznania się z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anosmia.

Jeżeli chorował Pan na covid-19 to jest bardzo prawdopodobne, że zaburzenia węchu mają związek z infekcją koronawirusową. Niestety nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością. Dlatego też wskazana byłaby wizyta u internisty, który może zadecydować o skierowaniu Pana do laryngologa lub neurologa.

Na temat powiązań wirusa SARS-CoV-2 z zaburzeniami węchu i smaku może Pan dowiedzieć się więcej z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/covid-uszkadza-nerwy-ozdrowiency-maja-urojenia-wechowe oraz https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.