Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego nie odczuwam zapachów po Covid?

Witam od 3 miesiecy nic nie czulem, 3 tyg temu czuje jakies dziwne zapachy, brzydkich zapachow wgl nie czuje w dodatku pare razy czulem gorycz w ustach , badania krwi, nerek wątroby moczu ok, na gastroskopii wyszlo delikatna przepuklina rozworu przełyku. Tłumaczę sobie że to przez covid.. w dodatku wymaz z gardla mi wyszedł ze mam candida dublinesis srednio liczne.. jak to interpretować?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT około miesiąca temu

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zaburzenia węchu i smaku, nieprawidłowe odczuwanie zapachów, osłabienie czy nawet całkowity zanik zmysłu węchu są obecnie najczęstszym powikłaniem po przechorowaniu covid-19, nawet wśród pacjentów, u których choroba miała łagodny bądź bezobjawowy przebieg.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

W takim wypadku niestety na korzyść pacjenta działa tylko czas – u większości węch wraca bądź jego zaburzenia mijają po upływie kilku tygodni do kilku miesięcy. Dotychczas nie ma jednego, skutecznego leku na tę dolegliwość, natomiast możliwe jest przyspieszenie regeneracji opuszki nerwowej przez zażywanie leku z kompleksem witamin z grupy B czy stosując tzw. trening węchowy. Polega on na wąchaniu kilku olejków zapachowych naprzemiennie, kilkukrotnie w ciągu dnia, by wspomóc powrót zmysłu węchu.

Jeżeli po upływie 3 miesięcy od czasu ustąpienia dolegliwości spowodowanych przez wirusa SARS-CoV-2 zmysł węchu nadal będzie upośledzony, warto skonsultować się z laryngologiem, a w dalszej kolejności – z neurologiem.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-im-mlodszy-pacjent-tym-wieksze-prawdopodobienstwo-ze-straci-wech-i-smak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy