Jak leczyć taką utratę węchu?

Dzień dobry, Od ok. 4 msc zmagam się z utratą węchu. Początkowo nie czułam zupełnie nic, nawet bardzo intensywnych zapachów. Od niedawna mam wrażenie, że mój nos zaczyna odczuwać (bardzo słabo) zapachy kosmetyków. Czy to oznaka, że zmysł węchu powraca? Jak długo może utrzymać się jeszcze anosmia? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety podała Pani za mało informacji – między innymi, co było powodem utraty węchu oraz czy diagnozowała się Pani lub konsultowała z neurologiem czy laryngologiem.

Jeżeli utrata węchu ma związek z pandemią i zachorowaniem na covid-19, to nie odkryto jeszcze ani skutecznego leku, ani sposobu na przyspieszenie regeneracji zmysłu węchu. Niemniej neurolodzy zalecają suplementację witamin z grupy B, jako że to właśnie one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat witamin z grupy B odnajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-z-grupy-b.

Powrót węchu w pewnym stopniu jest na pewno dobrym znakiem i może świadczyć o tym, że nie doszło do nieodwracalnych uszkodzeń. Niestety nie da się ocenić, po jakim czasie wróci zmysł węchu – u niektórych pacjentów po chorobie wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2 ustąpienie anosmii trwa kilka dni, a u innych – nawet do kilku miesięcy.

Szerzej ten problem omawiają nasze artykuły, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-czesc-pacjentow-na-zawsze-traci-wech-i-smak oraz https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.