Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy na stałe straciłem węch?

Dzień dobry, Na początku listopada ubiegłego roku, zaraziłem się koronawirusem. Nie wystąpiły u mnie żadne objawy takie jak: suchy kaszel, gorączka, trudności z oddychaniem itp., oprócz nagłej utraty smaku i węchu. Oba te zmysły straciłem z dnia na dzień. Do dnia dzisiejszego, a więc już ponad 3 miesiące nie czuję prawie żadnych smaków ani zapachów. Odczuwam jedynie: gorzkość, słodkość, kwaśność, słoność, a więc tylko podstawowe smaki. Z zapachów również prawie nic, a te które czuję, np. zapach kawy, dymu, są "zniekształcone". Wiem, że wiele osób boryka się z tym problemem, ale z tego, co czytałem, smak i węch u większości osób wracają po maksymalnie 28 dniach. Moje pytanie brzmi: czy utrata tych zmysłów może być permanentna? Po jakim czasie mogą mi one powrócić? Czy są jakieś metody leczenia utraconych zmysłów węchu i smaku? Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 2 miesiące temu

Jak wygląda koblacja?

Koblacja jest bezbolesny zabieg, którego celem jest pozbycie się problemu chrapania. Jak on wygląda? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik. laryngolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety powikłania po chorobie covid czy też tzw. post covid, to wciąż wielka niewiadoma, którą nieustannie badają lekarze i naukowcy.

Wśród często występujących, zwłaszcza u młodych ludzi, powikłań po chorobie jest częściowa lub całkowita utrata smaku i węchu. Zazwyczaj ustępuje ona po kilku tygodniach, niestety nie u każdego – znanych jest wiele przypadków pacjentów z zaburzeniami węchu trwającymi od miesięcy.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly.

Obecnie nie jest znana jedna, skuteczna metoda walki z utratą czy zaburzeniami węchu. Lekarze jednoznacznie wskazują, że potrzebny jest czas, natomiast może Pan zwrócić się po pomoc do laryngologa, by wykluczyć inne przyczyny zaburzeń, a w dalszej kolejności do neurologa. Może on zadecydować o wdrożeniu leku z kompleksem witamin z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu neurologicznego.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem, by może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy