Czy na stałe straciłem węch?

Dzień dobry, Na początku listopada ubiegłego roku, zaraziłem się koronawirusem. Nie wystąpiły u mnie żadne objawy takie jak: suchy kaszel, gorączka, trudności z oddychaniem itp., oprócz nagłej utraty smaku i węchu. Oba te zmysły straciłem z dnia na dzień. Do dnia dzisiejszego, a więc już ponad 3 miesiące nie czuję prawie żadnych smaków ani zapachów. Odczuwam jedynie: gorzkość, słodkość, kwaśność, słoność, a więc tylko podstawowe smaki. Z zapachów również prawie nic, a te które czuję, np. zapach kawy, dymu, są "zniekształcone". Wiem, że wiele osób boryka się z tym problemem, ale z tego, co czytałem, smak i węch u większości osób wracają po maksymalnie 28 dniach. Moje pytanie brzmi: czy utrata tych zmysłów może być permanentna? Po jakim czasie mogą mi one powrócić? Czy są jakieś metody leczenia utraconych zmysłów węchu i smaku? Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety powikłania po chorobie covid czy też tzw. post covid, to wciąż wielka niewiadoma, którą nieustannie badają lekarze i naukowcy.

Wśród często występujących, zwłaszcza u młodych ludzi, powikłań po chorobie jest częściowa lub całkowita utrata smaku i węchu. Zazwyczaj ustępuje ona po kilku tygodniach, niestety nie u każdego – znanych jest wiele przypadków pacjentów z zaburzeniami węchu trwającymi od miesięcy.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly.

Obecnie nie jest znana jedna, skuteczna metoda walki z utratą czy zaburzeniami węchu. Lekarze jednoznacznie wskazują, że potrzebny jest czas, natomiast może Pan zwrócić się po pomoc do laryngologa, by wykluczyć inne przyczyny zaburzeń, a w dalszej kolejności do neurologa. Może on zadecydować o wdrożeniu leku z kompleksem witamin z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu neurologicznego.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem, by może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.