Jaka jest przyczyna tej utraty węchu?

Osłabienie węchu - jaka przyczyna? Witam, Od 3 dni czuję, że mój węch jest mocno osłabiony. Niedawno miałem lekki katar i objawy przeziębienia. W dodatku od dziecka leczę się na astmę i alergię, przyjmuję także steryd donosowy z powodu przewlekłego alergicznego nieżytu nosa. Aktualnie nie mam zatkanego nosa - czuję, że jest wysuszony i podrażniony (chęć kichania) Co może być przyczyną takiego osłabienia węchu? Boję się, że może to być COVID. Moim zdaniem praktycznie od zawsze miałem słabszy węch od innych osób, lecz teraz jest on bardzo osłabiony. Smak czuję raczej dość dobrze. Bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić infekcji koronawirusowej na podstawie opisanych przez Pana dolegliwości. Choć mówi się o anosmii w przebiegu lub jako powikłanie covid-19, to należy pamiętać, że również przewlekły nieżyt nosa, zapalenie zatok i inne infekcje górnych dróg oddechowych mogą się przyczyniać do osłabienia węchu. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anosmia.

Proszę przede wszystkim zająć się nawilżeniem śluzówki nosa (np. przy pomocy wody morskiej w atomizerze lub inhalacji solą fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego bądź ektoiny) i wyleczeniem infekcji do końca. Jeżeli węch jest tylko osłabiony, to niewykluczone, że gdy śluzówka zostanie zregenerowana, dolegliwości ustąpią.

W przypadku gdy anosmia jest konsekwencją infekcji SARS-CoV-2 statystyki wskazują, że smak i węch wracają z czasem – niekiedy po tygodniu od ustąpienia objawów choroby, czasem dopiero po kilku tygodniach, niestety nie sposób precyzyjnie tego określić. Być może zainteresują Pana materiały dostępne pod tymi adresami: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly oraz tutaj https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-czesc-pacjentow-na-zawsze-traci-wech-i-smak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.