Czy brak węchu i smaku może mieć związek z zatokami?

Witam, od wczoraj nie czuje smaku ani zapachu, nos mam zatkany, bolała mnie głowa, czy to mozliwe ze od zatok? Dodam że po wigilii wyszłam na dwór z mokrymi włosami, 3 dni temu mocno zmarzłam na dworze z psem. Czy możliwe ze to od zatok a nie koronawirus? Nie mam gorączki ani bólu gardła

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób tego ocenić – rozróżnienia grypy, przeziębienia czy zapalenia zatok od infekcji koronawirusowej nie można dokonać tylko na podstawie opisu dolegliwości. Wiele z nich jest wspólnych dla wszystkich tych infekcji, ale też każda z nich może przebiegać w sposób odbiegający od przyjętej normy. Na przykład choć kojarzy się obecnie gorączkę oraz ból gardła stricte z koronawirusem, to niekiedy infekcja powodowana przez SARS-CoV-2 przebiega w zupełnie innej postaci bez wspomnianych symptomów. Ból gardła, gorączka czy kaszel to symptomy, które mogą, ale nie muszą wystąpić, utrata węchu także nie musi wystąpić

Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakiej-kolejnosci-wystepuja-objawy-covid-19-tlumaczy-prof-katarzyna-zycinska.

Anosmia typowa jest także dla infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z nieżytem nosa.

Jeżeli więc ma Pani katar i charakterystyczne dla niego obrzęk śluzówki nosa i wydzielinę, to niewykluczone, że właśnie to nieżyt nosa powoduje zaburzenia węchu.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-w-rozroznieniu-objawow-moze-pomoc-test-zapachu.

W przypadku infekcji koronawirusowej mechanizm pojawiania się tego problemu jest zupełnie inny. Niemniej proszę obserwować reakcje swojego organizmu, a w razie wątpliwości lub pogorszenia samopoczucia sugeruję konsultacje telefoniczne z internistą z POZ.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/chore-zatoki-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.