Dlaczego nie mam węchu i smaku?

Witam Od tygodnia nie mam węchu i smaku do tego uczucie zatkanego nosa lecz zero kataru i jakich kolwiek innych objawów, koronawirus też to nie jest ponieważ zostałem przebadane, jestem wieloletnim alergikiem do tego nie leczonym i podejrzewam że jest to alergiczne zapalenie zatok lecz wizytę u arelgologa mam dopiero pod koniec czerwca :( Moje pytanie skłania się ku temu czy mogę coś zadziałać w własnym zakresie żeby odzyskać woń i smak ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, utrata czy osłabienie węchu, czyli anosmia, to częsta dolegliwość występująca przy nieżycie nosa i zatok przynosowych. Suchość lub obrzęk błon śluzowych nosa może wpływać na pracę receptorów węchowych umiejscowionych w nim, a w konsekwencji zaburzać odczuwanie węchu (wraz z nim w parze idzie niejednokrotnie zaburzenie smaku). By ją leczyć, należy najpierw wyeliminować przyczynę problemu – potencjalne alergiczne zapalenie zatok, o którym Pan pisze. Zazwyczaj dokuczliwe objawy ustępują wraz z infekcją, więc warto wdrożyć diagnostykę i leczenie jak najszybciej. Tutaj odpowiedź naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/utrata-wechu-i-smaku-a-zapalenie-zatok. Warto wiedzieć, że czas jest sprzymierzeńcem w walce z anosmią, dlatego nie można odwlekać wizyty u lekarza. Sugeruję poszukanie laryngologa, który przyjmie Pana jak najszybciej. Nieleczone zapalenie zatok to nie tylko ryzyko trwałego upośledzenia węchu, ale także większe prawdopodobieństwo wystąpienia polipów nosa oraz astmy. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/alergiczne-zapalenie-zatok. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.