Co może znaczyć ten problem z węchem i smakiem w różnych sytuacjach?

Witam. Ostatnio mam problemy z utrata węchu i smaku w określonych okolicznościach. Żadnych innych objawów poza tym. Nos całkiem drożny bez kataru a smak i węch tracę tylko kiedy leżę. Każdego ranka tak do godziny czasu wszystko wraca do normy. Występuje też kiedy leżę wieczór chwilę, wstaje i do końca dnia nie czuje nic. Innego dnia leżę w dzień w innym zupełnie miejscu, wstaję nos pełen oddech zmysłów brak. Jestem przebadana laryngologicznie i jest w porządku. Proszę poradzić jak się badać bo to dosyć dziwne.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że występuje u Pani niecodzienna i na pewno uciążliwa dolegliwość.

Istotną informacją jest fakt, czy w ostatnim czasie wystąpiły jakieś infekcje wirusowe lub bakteryjne, w tym choroba Covid – 19. To schorzenie może powodować utratę węchu i smaku na pewien okres.

Wspomniane przez Panią objawy mogą mieć podłoże neurologiczne. Należy więc podkreślić, że takie problemy ze smakiem, czy węchem nie zawsze muszą oznaczać schorzenia układu oddechowego.

Istnieje wiele przyczyn, które wpływają na osłabienie lub zanik podstawowych receptorów smakowych i węchowych. Wysuszenie, a także znaczne zniszczenie śluzówki nosa może powodować trudności w rozpoznawaniu zapachów. Przy zaburzonym powonieniu, równolegle mogą występować kłopoty z odczuwaniem smaków w pokarmach. Samo izolowane zaburzenie smaku pojawiać się może jednak stosunkowo rzadko.

Do głównych przyczyn takich dolegliwości można by zaliczyć: problemy laryngologiczne, alergiczny nieżyt nosa, zmiany przerostowe błony śluzowej, a także polipy w górnych odcinkach przewodu nosowego. Czasami przy takich schorzeniach, jak choroba Parkinsona, Alzheimera, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, oraz padaczka mogą występować zaburzenia smaku i zapachu.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem neurologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne

https://portal.abczdrowie.pl/utrata-smaku-to-jeden-z-najbardziej-dokuczliwych-objawow-covid-19

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.