Czy te zaburzenia węchu powstały na skutek Covid?

Dzien dobry, w grudniu przeszłam covid, na 17 dni straciłam zupełnie węch i smak, gdy wrocil niedługo się tym cieszyłam, niektóre smaki czuje zupełnie inaczej, mam zaburzenia węchu mam cały czas zapach spalenizny w nosie, niektóre rzeczy pachną normalnie ale są tkaie które pachną zupełnie inaczej. Czy to możliwe że to po covid bardzo się boję ze to jakiś guz. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wśród najczęściej wymienianych powikłań okołocovidowych wymienia się częściową lub całkowitą utratę węchu bądź jego zaburzenia. Niekiedy określa się je mianem urojeń, ponieważ pacjenci czują zapach spalenizny, benzyny, chemikaliów, a nawet zepsutego mięsa.

Niestety na tę dolegliwość nie ma skutecznego leku i leczenia, natomiast neurolodzy zalecają suplementację witamin z grupy B, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także tzw. trening węchowy. Polega on na naprzemiennym wąchaniu różnego rodzaju olejków – np. pomarańczowego, miętowego, lawendowego itd. w celu stymulacji zmysłu węchu.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/covid-uszkadza-nerwy-ozdrowiency-maja-urojenia-wechowe.

Z uwagi na fakt, że niekiedy zaburzenia węchu pojawiają się na kilka tygodni po przechorowaniu infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2, nie można wykluczyć, że u Pani właśnie koronawirus jest przyczyną problemu z węchem. Nie jest to jednak całkowicie pewne, dlatego sugeruję konsultacje z internistą – do niego należy weryfikacja Pani zaburzeń węchowych i ewentualne skierowanie Pani do neurologa. Jeśli obawia się Pani, że kakosmia ma swoje źródło w ewentualnym guzie, to być może specjalista uzna za konieczne wykonanie badań obrazowych – np. MRI głowy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.