Co zrobić z zaburzeniem węchu i bólem głowy?

Błagam o pomoc,mąż po covidzie przebytym w listopadzie ma omamy węchowe i ból głowy,we wszystkim czuje smród,ściany,meble,środki czystości,owoce,jedzenie ,w RM wykluczono guza rynienki węchowej,nikt nie potrafi nam pomóc,ani życia ani śmierci

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety zaburzenia węchu – w tym utrata, osłabienie i omamy węchowe – to jedno z najczęstszych powikłań po przechorowaniu covid-19. Doświadcza ich niemal 90% chorych, lecz mimo to nadal nie ma skutecznej metody leczenia tego powikłania.

Szacuje się jednak, że powrót węchu może trwać nawet 6 miesięcy, choć w skrajnych przypadkach niestety dolegliwość ta może nie ustąpić.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/covid-uszkadza-nerwy-ozdrowiency-maja-urojenia-wechowe.

Jeżeli Pani mąż miał badanie MRI i nie wykazało ono żadnych zmian, to nie pozostaje nic innego, jak czekać na poprawę. Dodatkowo lekarz może przepisać lek zawierający witaminy z grupy B, które wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego, w tym na regenerację uszkodzonych nerwów.

Oprócz tego coraz częściej pacjentom po przebyciu infekcji powodowanej przez wirusa SARS-CoV-2 zaleca się tzw. trening węchowy. Pokrótce polega on na stymulowaniu zmysłu węchu przez wąchanie różnego rodzaju olejków eterycznych, które dla pacjenta są przyjemne – np. goździkowego, waniliowego, różanego, eukaliptusowego. Naprzemienne wąchanie olejków trwa średnio ok. 20 sekund, 2 razy dziennie przez minimum 3 miesiące lub do czasu powrotu węchu czy ustąpienia omamów węchowych.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.