Co zrobić z zaburzeniem węchu i bólem głowy?
Błagam o pomoc,mąż po covidzie przebytym w listopadzie ma omamy węchowe i ból głowy,we wszystkim czuje smród,ściany,meble,środki czystości,owoce,jedzenie ,w RM wykluczono guza rynienki węchowej,nikt nie potrafi nam pomóc,ani życia ani śmierci

MĘŻCZYZNA, 65 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
niestety zaburzenia węchu – w tym utrata, osłabienie i omamy węchowe – to jedno z najczęstszych powikłań po przechorowaniu covid-19. Doświadcza ich niemal 90% chorych, lecz mimo to nadal nie ma skutecznej metody leczenia tego powikłania.
Szacuje się jednak, że powrót węchu może trwać nawet 6 miesięcy, choć w skrajnych przypadkach niestety dolegliwość ta może nie ustąpić.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/covid-uszkadza-nerwy-ozdrowiency-maja-urojenia-wechowe.
Jeżeli Pani mąż miał badanie MRI i nie wykazało ono żadnych zmian, to nie pozostaje nic innego, jak czekać na poprawę. Dodatkowo lekarz może przepisać lek zawierający witaminy z grupy B, które wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego, w tym na regenerację uszkodzonych nerwów.
Oprócz tego coraz częściej pacjentom po przebyciu infekcji powodowanej przez wirusa SARS-CoV-2 zaleca się tzw. trening węchowy. Pokrótce polega on na stymulowaniu zmysłu węchu przez wąchanie różnego rodzaju olejków eterycznych, które dla pacjenta są przyjemne – np. goździkowego, waniliowego, różanego, eukaliptusowego. Naprzemienne wąchanie olejków trwa średnio ok. 20 sekund, 2 razy dziennie przez minimum 3 miesiące lub do czasu powrotu węchu czy ustąpienia omamów węchowych.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.