Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest szansa, że mój węch wróci do normy?

Witam, w listopadzie przeszłam koronawirusa, przebieg był łagodny. Po tygodniu straciłam smak i węch, smak odzyskałam po kilku dniach węch wrócił pod koniec grudnia. Niestety zapachy czuję tylko blisko nosa, z daleka czuję zapach spalenizny lub jakiś inny nie określony zapach. W czasie zakażenia prześladował mnie zapach dymu z papierosa a teraz to. Czy jest szansa, że kiedyś wszystko wróci do normy ? Obecnie mam zapalenie zatok i tak jakby te urojenia zapachowe się zwiększyły. Czy mam się zgłosić do lekarza ?
KOBIETA, 54 LAT około miesiąca temu

Migrenowe bóle głowy a zatoki

Migrenowe zatok nie są często efektem chorób neurologicznych, ale zaburzeń pracy zatok. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o zależności między migreną a zatokami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zaburzenia smaku i węchu – w tym utrata, osłabienie czy odczuwanie opaczne zapachów to obecnie najczęstsze powikłanie po chorobie covid-19, z którym borykać się może nawet ponad 90% chorych.

Trudno ocenić rokowania w Pani przypadku, jednak najczęściej dolegliwości ustępują w przeciągu kilku miesięcy do pół roku. Niestety nie brakuje głosów lekarzy, którzy akcentują, że utrata czy osłabienie węchu mogą pozostać z pacjentem już na zawsze.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Choć nie ma jednej, skutecznej metody gwarantującej powrót węchu po infekcji SARS-CoV-2, to wspomóc regenerację uszkodzonej opuszki można, zażywając witaminy z grupy B, a także stosując tzw. trening węchowy.

W Pani przypadku konsultacje z lekarzem wydają się wskazane – mechanizm utraty czy osłabienia węchu w przypadku covid-19 jest zupełnie inny niż wskutek zapalenia zatok, inaczej też przebiega leczenie. Jeżeli zapalenie zatok jest wyjątkowo dokuczliwe, proszę nie zwlekać ze skonsultowaniem się z laryngologiem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hiposmia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy