Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam zaburzony smak?

Od 3 miesięcy odczuwam bardzo dziwny zapach i smak niektórych potraw. W szczególności cebula. Wcześniej bardzo lubiłem zapach smażonej cebuli, lubiłem awokado... dzis nie jestem w stanie przebywać w kuchni gdzie jest cebula. Cebula nie pachnie już jak cebula, przypomina smak ciężki do opisania, porównałbym to może do mieszanki zepsutych owoców i jakiejś ciężkiej chemii, na prawdę wyjątkowo ciężko to opisać. Nie wiem gdzie szukać pomocy, czuje to powiedzmy w 40% różnych pokarmów i napoi. Nawet niektóre piwa oraz wina maja ten cebulowy posmak i zapach. Co dziwnie również mój własny pot odczuwam właśnie w ten sposób.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 2 miesiące temu

Przyczyny chrapania

Chrapanie to bardzo uciążliwy problem - szczególnie dla osoby, która nie może przez to spać. Jakie są przyczyny chrapania? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zaburzenia węchu mogą mieć wiele przyczyn – na tle laryngologicznym, neurologicznym, niestety bez badania nie sposób tego ustalić.

Natomiast w ostatnim czasie zaburzenia w odczuwaniu smaku i węchu są bardzo powszechne w związku z infekcją wirusem SARS-CoV-2. Wielu chorych, u których choroba przebiegała bezobjawowo czy skąpoobjawowo doświadczało zaburzeń węchu – osłabienia lub niekiedy niewłaściwego odczuwania zapachów. Zjawisko to nazywa się kakosmią.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kakosmia.

Ponieważ zaburzeń węchu wskutek uszkodzenia opuszki przez wirusa choroby covid-19 w żaden sposób nie leczy się, natomiast zaburzenia na tle laryngologicznym owszem, to może Pan skonsultować się laryngologiem. W następnej kolejności może Pan zwrócić się do neurologa.

Jeżeli nie chorował Pan na covid-19 bądź nic Pan na ten temat nie wie, koniecznie należy ustalić przyczynę zaburzeń węchu.

Być może zainteresują Pana także te materiały: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-powonieniem-moga-byc-nietypowym-objawem-koronawirusa oraz https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy