Dlaczego mam ten posmak w ustach na diecie?

Dzień dobry, Mam 26 lat, przez ostatni miesiąc byłam na diecie, w której skład wchodziło dużo białka (jadłam mało tłuszczów zwierzęcych, dieta była bogata w kasze, orzechy i warzywa) . Od kilku dni czuję w ustach specyficzny nieprzyjemny posmak, szczególnie przy jedzeniu pewnych produktów (jajka, smażone mięso). Większość potraw ma zmieniony smak, często czuję dziwne drażniące zapachy. Będę wdzięczna za wskazówki, co może być tego przyczyną. Dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku diety bogatobiałkowej nadmiar tego makroskładnika metabolizowany jest przez nerki, a końcowym produktem procesu filtracji jest azot. On jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach z ust, a także za obecność innych skutków ubocznych spożywania dużych ilości białka, między innymi odczuwanie charakterystycznego zapachu zmywacza do paznokci – acetonu.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmiar-bialka-w-diecie-moze-byc-szkodliwy-od-dzis-zastanow-sie-dwa-razy-zanim-siegniesz-po-dodatkowa-porcje.

Natomiast w Pani przypadku – jeśli faktycznie dieta była zdrowa zbilansowana i zawierała w przewadze produkty roślinne – trudno podejrzewać dietę o zaburzenia smaku i węchu.

Ich źródło może natomiast mieć związek z infekcją covid-19 – zaburzenia smaku i węchu, nieprawidłowe odczuwanie ich lub też osłabienie czy zanik węchu to dolegliwości odczuwane przez zdecydowaną większość chorych, nawet tych, u których covid-19 przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Stąd też warto skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, czy to właśnie wirus SARS-CoV-2 nie jest przyczyną problemów z węchem i smakiem. W następnej kolejności konieczne może być skonsultowanie się z laryngologiem – jeśli badania wykluczą infekcję koronawirusową – oraz neurologiem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/metaliczny-posmak-w-ustach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.