Jak się pozbyć takiego posmaku w buzi?

Witam, od jakiś 2,5 tygodnia podczas jedzenia posiłków(ale nie każdych) odczuwam dziwny, nieprzyjemny posmak w ustach nie doopisania. Dodatkowo bywa tak, że czasami odczuwam dziwny zapach, również niedoopisania, przy niektórych pokarmach mocniej, a niektórych delikatnie, jednak jest to bardzo uciążliwe. Czasami również bywa tak, że robi mi się niedobrze, boli mnie brzuch, lub żołądek i przez te objawy dostaje wstred do jedzenia. Czego to mogą być objawy i jak sobie z nimi poradzić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zachęcalibyśmy do wykonania testów na przeciwciała Covid-19. Być może przeszła Pani zakażenie koronawirusem, co tłumaczyłoby zaburzenia węchu i smaku – jedną z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby.

Badania na przeciwciała to testy z krwi. Bez większego problemu można umówić się na nie w wielu placówkach medycznych.

Inne przyczyny zaburzeń zmysłu węchu i smaku to między innymi pozostałe infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok), dysfunkcja nerwu węchowego, dróg węchowych w mózgu bądź uszkodzenie receptora w błonie śluzowej nosa.

Trudno jednak ocenić bezpośrednią przyczynę Pani dolegliwości bez konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia odpowiednich badań. Dlatego też zachęcamy też do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, jakie badania należy wykonać i czy konieczna będzie wizyta u neurologa.

Jeśli okaże się, że przyczyną zaburzeń węchu i smaku była faktycznie infekcja Covid-19, warto wykonać podstawowe badania (np. morfologia krwi, badanie moczu, próby wątrobowe, EKG spoczynkowe, RTG klatki piersiowej, poziom cholesterolu, poziom witaminy D, poziom D-dimerów, CRP, poziom aminotransferaz), w celu oceny, czy wirus nie wyrządził większych szkód w Pani organizmie.

Więcej informacji na temat zaburzeń węchowo-smakowych można znaleźć w tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-powonieniem-moga-byc-nietypowym-objawem-koronawirusa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.