Dlaczego zaczął odrzucać mnie zapach nabiału?

Witam. Od około 1.5 miesiąca zaczął odrzucać mnie zapach nabiału - szczególnie twarogów, ale też sera, troszkę jogurtów, natomiast kawa z ogromną ilością mleka nadal mi smakuje. Zawsze byłam miłośniczką nabiału wszelkiego rodzaju. Teraz odrzuca mnie tak silnie że muszę sery odstawiać na drugi koniec stołu. Dzisiaj powąchałam tulipany i miały w swoim zapachu nutę tego nabiałowego, a ja tak kochałam zapach tych kwiatów :( Może to wszystko brzmi dziwnie, ale martwi mnie to. Pewnego dnia się obudziłam i nagle taki wstręt. Co może być tego przyczyną? Co robić? Z góry ogromnie dziękuję za odpowiedź. Ps. Ciąża jest wykluczona.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zachęcamy serdecznie, aby wykonać test na przeciwciała Covid-19. Zaburzenia węchu to częste powikłanie po infekcji koronawirusem.

Wielu pacjentów, u których zdiagnozowano Covid-19 zmagało się z problemami z powonieniem. Wśród zaburzeń węchowych wyróżniamy anosomię, czyli całkowite pozbawienie węchu, parasomię, a więc odczucie zapachów inaczej niż zdrowe osoby (np. gdy perfumy pachną zgnilizną) oraz fantosomię, kiedy to pacjent odczuwa zapachy, które w rzeczywistości nie istnieją.

Opis Pani przypadku wskazywałby na parasomię. Dolegliwości takie mogą się utrzymać kilka godzin, kilka dni, ale może się zdarzyć, że takie problemy trwają nawet kilka – kilkanaście miesięcy. Aby przyśpieszyć proces powrotu do zdrowia, zaleca się trening zapachowy polegający na naprzemiennym wąchaniu różnych aromatów, przez około 20 sekund, 2 razy dziennie. Zalecane zapachy do treningu to: cytryna, róża, goździki, eukaliptus, pomarańcza, eukaliptus, mięta, gałka muszkatołowa, mielona kawa, wanilia i kokos.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat zaburzeń węchowych przy Covid-19:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-powonieniem-moga-byc-nietypowym-objawem-koronawirusa

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.