Dlaczego nieustannie czuję zapach papierosów?

Czuję zapach papiersów. Mam 48 lat, sama nie pale tak samo jak reszta rodziny, poza mężem, który od dłuższego czasu przebywa w Niemczech. Nieprzyjemny zapach rozpoczął się po zakończeniu mojej kwarantanny, dodam, że wynik miałam pozytywny na koronawirusa, dlatego myślę, że może to być powiązane. Od około 2 tygodni zapach papierosów czuję w każdym pomieszczeniu czy to w pracy, czy w domu. Pomimo tego, nie dokucza mi on gdy jestem na otwartej przestrzeni. Nie dokuczają mi też bóle głowy czy inne nieprzyjemne objawy. Co powinnam z tym zrobić i co mi może dolegać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zaburzenia węchowe, których Pani doświadcza są najprawdopodobniej wynikiem przejścia Covid-19. Wielu pacjentów-ozdrowieńców skarży się na całkowitą utratę węchu lub niecodzienne wrażenia zapachowe, na przykład wąchając ulubione perfumy czy kosmetyki, czują zgniliznę.

W Pani przypadku mielibyśmy do czynienia z tzw. fantosomią, a więc odczuwaniem wrażeń zapachowych, które tak naprawdę nie istnieją. Czuje Pani zapach papierosów, chociaż nikt ich w pobliżu nie pali. Zaburzenie to może z Panią pozostać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Aby pomóc sobie w uporaniu się z przykrą dolegliwością, polecamy trening zapachowy, polegający na krótkotrwałym wąchaniu różnych aromatów: róży, goździków, cytryny i eukaliptusa, mielonej kawy, skórki pomarańczy i cytryny, gałki muszkatołowej, mięty, wanilii, kokosa.

Więcej informacji o komplikacjach związanych z przejściem infekcji kornawirusowej można znaleźć w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.