Dlaczego nie mam smaku w ciąży?

Dzien dobry, Jestem w 13 tygodniu ciąży i od początku nie mam smaku (tzn.czuje smak słodki, słony, gorzki i kwaśny) ale zeby tak czuć smak potrawy to nie. Dodatkowo nie mam węchu. Czytałam,ze moze to byc niedobór cynku ale mój lekarz nie spotkał sie z takim przypadkiem wiec nie wie. Co robic? Wydaje mi sie,ze mam juz lepszy smak i węch tez czasem sie pojawia ale chciałabym aby powróciło na stałe

Redakcja abcZdrowie

Witam,
anosmia to stan typowy dla infekcji górnych dróg oddechowych – np. zapalenia zatok czy nieżytu nosa, ale też grypy, a nawet koronawirusa, powodującego Covid-19. Więcej szczegółów odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-powonieniem-moga-byc-nietypowym-objawem-koronawirusa.
Zazwyczaj jest to stan przejściowy, który powinien ustąpić w przeciągu kilku tygodni od przebytej choroby, w przeciwnym wypadku warto zwrócić się do laryngologa, by sprawdzić jaka jest przyczyna braku węchu (a co za tym idzie – upośledzenia zmysłu smaku). W przypadku, gdy nie zostanie podjęte w porę leczenie, anosmia może stać się nieodwracalna. Proszę zapoznać się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/utrata-wechu-po-przeziebieniu.
Faktycznie, bywa wynikiem poważnych niedoborów witamin z grupy B lub cynku – niestety z uwagi na Pani stan należy najpierw sprawdzić poziom witamin i minerałów, a rozpoczęcie suplementacji skonsultować z internistą. Proszę również zastanowić się, czy nie przyjmowała Pani jakichś leków – do upośledzenia węchu mogą prowadzić np. glikokortykosterydy, niektóre antybiotyki czy leki na padaczkę lub nadciśnienie.
W przeciwieństwie do anosmii wrodzonej, nabyta może również iść w parze z poważnymi chorobami, dlatego jeśli konsultacje laryngologiczne nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o przyczynę zaburzeń węchowych, warto również odwiedzić neurologa. W przypadku zaburzeń neuronu zapachowego, warto sprawdzić czy dolegliwości nie mają związku z guzami płata czołowego mózgu lub tętniakiem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.