Jak leczyć ten brak węchu?

Witam, nie mam węchu od około 6 tygodni, wydaje mi się że koronawirusa nie miałam ponieważ nie miał żadnej gorączki ani nic. Bylam lekko przeziębiona mialam katar może 2 dni, a na 3 dzien juz obudziłam się bez węchu. Proszę o poradę co mogę zrobić żeby węch wrocil. Próbowałam płukać zatoki, nic nie działa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić, czy w Pani przypadku brak węchu spowodowany jest infekcją górnych dróg oddechowych czy chorobą covid-19, a od tego zależy dalsze postępowanie. Zaburzenia czy utrata węchu mają zupełnie inne podłoże w przypadku np. kataru czy zapalenia zatok niż gdy są powikłaniem po infekcji koronawirusowej.

Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-polskie-badaczki-odkryly-dlaczego-chorzy-traca-wech.

W przypadku SARS-CoV-2 zaburzenie to najczęściej powraca, choć trudno ocenić po jakim czasie – niektórzy pacjenci alarmują, że może to być nawet wiele tygodni. Wskazana jest suplementacja witamin z grupy B w celu usprawnienia funkcjonowania układu neurologicznego.

Z kolei utrata węchu wskutek infekcji górnych dróg oddechowych wymaga konsultacji laryngologicznych i niekiedy szybkiego wdrożenia leczenia, by móc mówić o szansach na powrót węchu.

Sądzę, że powinna Pani skonsultować ten problem z internistą – on zadecyduje czy skierować Panią na badania w kierunku covid-19, czy też bezpośrednio do laryngologa.

Więcej o zaburzeniach węchu w naszym artykule, być może okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/anosmia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.