Czy moje objawy wskazują na zakażenie Covid?

Witam, od 25 grudnia zaczął przezębienie u mnie i od niedzieli nie mam prawie węchu ale przy wąchaniu octu nie czułem zapachu ale nos dał sygnał że ostry. Smaku mam. temperatura w normie czyli 36.5 C na czole. Dodam że 2 tygodnie temu mialem kontakt z osobą na koronawirusa. Czy to objaw na koronawirusa z tym braku węchu? Nie mam kaszlu czy kataru(kilka razy były na początku) . A i ostatni przezebienie miałem 2 lata temu.Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety na podstawie objawów nie sposób jednoznacznie zdiagnozować choroby covid-19 – wątpliwości rozwiać mogą tylko testy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Zarówno kontakt z osobą zarażoną, jak i nagła, niepodyktowana infekcją górnych dróg oddechowych, utrata węchu mogą wskazywać na wirusa SARS-CoV-2. Dolegliwości przy chorobie covid-19 są różne, brak gorączki czy kaszlu o niczym nie świadczy. O tym, jak szerokie jest spektrum dolegliwości, które mogą wystąpić przy infekcji koronawirusowej przeczyta Pan w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakiej-kolejnosci-wystepuja-objawy-covid-19-tlumaczy-prof-katarzyna-zycinska.

Utrata węchu może pojawić się także przy grypie, zapaleniu zatok czy ciężkiej postaci przeziębienia, jednak biorąc pod uwagę opisywane przez Pana symptomy, nic nie wskazuje na którąkolwiek z tych infekcji.

Być może Pańskie wątpliwości rozwieje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-odroznic-objawy-co-zrobic-gdy-je-mam-i-nie-wiem-co-to.

Proszę zostać w domu i obserwować swój organizm. Zarówno covid-19, jak i grypę czy przeziębienie leczy się objawowo, dbając o odpoczynek, nawodnienie organizmu oraz łagodzenie dolegliwości (kataru, bólu gardła, kaszlu, gorączki itd.).

Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lekarz-radzi-jak-przetrwac-koronawirusa-w-domu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.