Czy te objawy wskazują na Covid?

Przebywała na kwarantannie. Córka miała covid i mieszkaliśmy razem . Mimo że od uznania ja za osobę zdrową miałam dodatkowe 10 dni kwarantanny to nic mi nie było . Dopiero po ok. 3 dniach od zakończenia kwarantanny zaczęłam gorączkowac ,miałam chrype aż utraciłam mowe. Mam kaszel suchy ,gorączka aktualnie na poziomie 37,3-38 strasznie mnie wszystko boli . Lekarz stwierdził że to nie covid bo nie mogłam się zarazić po takim czasie dopiero . Bez badania dał sterydy aby mowa wróciła i nie ma żadnej poprawy do tego doszło uczucie pieczenia e górnych drogach oddechowych . Zlecenia na test nie dostanę jednak czy to może być covid ? Jestem w grupie ryzyka i boję się .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez badań trudno to ocenić – warto pamiętać, że covid-19 to nowa jednostka chorobowa, o której wciąż nie wiemy zbyt wiele. Zarówno proces zainfekowania, jak i sam przebieg choroby bywają bardzo różne i nie zawsze zależne od takich parametrów, jak: wiek, stan zdrowia pacjenta itd. Dlatego trudno w tej sytuacji mówić o pewnikach. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem.

Pani dolegliwości są niestety typowe dla okresu jesienno-zimowego, który jest sezonem wzmożonych infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Nie tylko koronawirus odpowiada za infekcje, więc nie jest to jedyne zagrożenie dla naszego zdrowia. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-rozroznic-objawy.

Ponieważ leczenie covid-19 w jego łagodnej formie przebiega w domu i nie wymaga hospitalizacji, to sugeruję, by skonsultowała Pani z internistą inne możliwości leczenia, jeżeli steryd okazał się nieskuteczny. Proszę również pamiętać o odpoczynku, obfitym pojeniu wodą i stosowaniu leków przeciwgorączkowych, gdy temperatura przekroczy 38 stopni Celsjusza. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, gdy pojawią się duszności – to właśnie one najczęściej wskazują na covid-19. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakiej-kolejnosci-wystepuja-objawy-covid-19-tlumaczy-prof-katarzyna-zycinska.

O leczeniu infekcji koronawirusowej w domu może Pani przeczytać także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/dbaj-nie-panikuj-jak-leczyc-covid-19-w-domu-lek-michal-domaszewski-tlumaczy-najnowsze-wytyczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.