Co jeszcze powinien przyjmować przy koronawirusie?

Witam. Moj Tata od 11-12 dni ma podwyższoną temperature w granicy 37-39,5. Dotakowo ból w dole kręgosłupa, na początku z dretwieniem nogi. Jest również osłabiony i nie ma apetytu. W dniu wczorajszym (4.12) otrzymał pozytywny wynik testu na covid. Z zalecenia lekarza rodzinnego ma przyjmować wit. C i D oraz leki zbijajace wysoką temperaturę.. Czy jest cos jeszcze może, jakis inny lek ktory moglaby tacie polecić? Jak długo moze trwac jeszcze ta temperatura, czy to jest normalne ze utrzymuje sie juz prawie 2 tygodnie? Tata nie ma żadnych chorób wspolistniejacych, nie przyjmuje tez zadnych lekow na stale. Wech i smak jest raczej normalny, kaszel bardzo sporadyczny, kataru brak. Z gory dziekuje za jakąkolwiek odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety choroba spowodowana przez nowo odkrytego wirusa SARS-CoV-2 wciąż jest obiektem badań i nadal mamy wiele niewiadomych. Stąd często przebieg covid-19 jest nieprzewidywalny – trudno mówić o pewnikach. Gorączka może utrzymywać się nawet przez cały okres trwania choroby. Być może ten materiał okaże się pomocny, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakiej-kolejnosci-wystepuja-objawy-covid-19-tlumaczy-prof-katarzyna-zycinska.

Co do leczenia covid-19 w domu, to w przypadku łagodnego przebiegu infekcji koronawirusowej, wydaje się, że właściwe nawadnianie organizmu oraz suplementacja witaminy D3, C oraz cynku są działaniami wystarczającymi. Jeżeli gorączka będzie niepokojąco wzrastać, proszę pamiętać o podawaniu leków przeciwgorączkowych, a w razie pogorszenia stanu zdrowia czy pojawienia się niepokojących dolegliwości (np. duszności), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie ma jednego leku na covid-19, zatem stosuje się leczenie objawowe, w niektórych punktach pokrywające się z leczeniem grypy – odpoczynek, właściwa dieta, wspomaganie odporności i niwelowanie dolegliwości (ból głowy, ból gardła, gorączka, biegunka itd.). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/lek-dawid-ciemiega-zaleca-jak-leczyc-covid-19-w-domu.

O infekcji covid-19 może Pani przeczytać także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-koronawirusa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.