Jakie leki można brać na koronawirusa?

Jaki leki brać podczas kwarantanny spowodowanej Covid 19? Jestem jeszcze do czwartku , cały czas nie mam węchu ibolą mnie strasznie barki.Poza tym wieczorem wyskakuje mi gorączka 38 stopni.Biorę wtedy paracetamol,jak długo mogę go brać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle mięśniowe i utrata węchu oraz gorączka to częste dolegliwości towarzyszące infekcji koronawirusowej. W postaci łagodnej, niewymagającej hospitalizacji, wystarczy odpoczynek, odpowiednie nawadnianie organizmu, a także suplementacja witaminą D3, cynkiem, selenem i witaminą C.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/lekarz-radzi-jak-przetrwac-koronawirusa-w-domu.

Doraźnie należy niwelować dolegliwości – gorączkę może Pan zbijać paracetamolem na zmianę z ibuprofenem, który ma także działanie przeciwzapalne, więc powinien zmniejszać bóle mięśniowe. Podawanie leków przeciwgorączkowych należy kontynuować tak długo, jak jest to konieczne.

Obszerny artykuł, dotyczący leczenia covid-19, znajduje się pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-koronawirusa.

Niestety leczenie powikłań w postaci utraty czy zaburzeń węchu nie jest możliwe – regeneracja receptorów, które koronawirus uszkadza wymagają czasu, choć neurolog może przepisać lek zawierający witaminy z grupy B odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Proszę pamiętać, że w razie pogorszenia stanu zdrowia czy niemożności zbicia gorączki, warto konsultować się z lekarzem, który może zaordynować odpowiednie do dolegliwości leczenie.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/dbaj-nie-panikuj-jak-leczyc-covid-19-w-domu-lek-michal-domaszewski-tlumaczy-najnowsze-wytyczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.