Czy należy zbić temperaturę przy Covid?

Witam, mam dodatni test na COVID, a od od momentu wystąpienia objawów jedynym objawem jest temperatura 38 stopni i ucisk w klatce. Czy zbijać temperaturę, czy zostawić do puki nie przekroczy np 38,5. Wiem, że temperatura jest naturalnym mechanizmem obronnym, ale czy w przypadku COVID nie lepiej ją zbić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecny stan wiedzy dotyczący infekcji koronawirusowej pokazuje, że można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba zbijać temperaturę. Trudno jednak określić, jaka temperatura ciała jest już alarmująca – na pewno zbliżająca się do 39-40 stopni może stać się zagrożeniem dla pacjenta, ale to nie oznacza, że nie ma powodu do obaw, gdy gorączka sięga 38 stopni Celsjusza.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-goraczka-w-zakazeniu-covid-19-co-nalezy-o-niej-wiedziec oraz https://portal.abczdrowie.pl/czy-nalezy-zbijac-goraczke-doktor-grzesiowski-ostrzega-przed-naduzywaniem-lekow-przeciwgoraczkowych.

Podsumowując, gorączka jako naturalna reakcja obronna organizmu jest wskazana, ale ważne jest, by kontrolować jej przebieg. Gdy przekracza wysokości 39 stopni lub gdy powoduje dolegliwości (złe samopoczucie, osłabienie, silne dreszcze lub drgawki), konieczne jest zbicie jej. Warto jednak pamiętać, że w przebiegu covid-19 gorączka jest nieprzewidywalna – może pojawiać się każdorazowo, gdy lek przeciwgorączkowy przestaje działać i utrzymywać przez wiele dni, może też mieć charakter incydentalny.

Jeśli ma Pan wątpliwości bądź objawy zainfekowania wirusem SARS-CoV-2 są wyjątkowo uciążliwe, proszę nie zwlekać z konsultacjami lekarskimi – to do lekarza pierwszego kontaktu należy pokierowanie leczeniem.

Jeśli jest Pan zainteresowany, więcej informacji dotyczących walki z gorączki odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-goraczke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.