Co robić z tym zakażeniem Covid u 51-latka?

Dzień Dobry. Tata (51 lat) lat choruje na COVID, 7 dzień gorączkuje (ponad 38 stopni), gorączki zbijana lekami (seractil), paracetamol nie pomaga. Saturacja 95, ciśnienie w normie. Brak duszności. Ogromna słabość i ból mięśni. Od wczoraj doszedł ból zatok i ropna wydzielina z nosa. Teleporada dzisiaj po 15 po 2 dniach oczekiwania. Co dalej robić? Wzywać pogotowie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku choroby COVID-19 leczenie w warunkach domowych polega przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości takich jak kaszel czy gorączka za pomocą leków przeciwkaszlowych oraz przeciwgorączkowych wtedy, kiedy jest to konieczne.

Poza tym warto obserwować saturację – sięgająca 95% nie wymaga interwencji służb medycznych, pod warunkiem, że nie ma duszności, a sama saturacja utrzymuje się na stałym poziomie i nie ma tendencji spadkowej.

O tym, jak dokonywać pomiaru i jak odczytywać wyniki pulsoksymetru przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pulsoksymetr-jak-odczytywac-wyniki-pomiaru-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza.

Niestety zarówno osłabienie, jak i ból mięśni to typowe dla infekcji koronawirusowej objawy, które niestety należy przeczekać – istotny jest odpoczynek, a także sen i odpowiednie nawadnianie organizmu. Zapalenie zatok może być z kolei powikłaniem wymagającym konsultacji z internistą – lekarz może zadecydować o konieczności wdrożenia antybiotykoterapii.

Zachęcam również do lektury tego materiału, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-covid-19-w-domu-jak-bez-pulsoksymetru-rozpoznac-niedotlenienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.