Czy te bóle mięśni, duszności i gorączka są niepokojące?

Bardzo proszę o pomoc, mam 18 lat, bardzo bolą mnie mięśnie, mam gorączkę, a podczas oddychania czuję dyskomfort w postaci ucisku. Bolą mnie wszystkie możliwe mięśnie oraz kości, nie mam siły wstać. Dodatkowo wystęupują bardzo silne dreszcze oraz uderzenia zimna i gorąca. Gardło boli podczas przełykania, a najbardziej po bokach szyi, czuję naprężone mięśnie oraz skórę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć, czy te objawy są niepokojące, jednak w sytuacji, gdy pojawia się duszność lub wysoka, trudna do zbicia gorączka, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem. W obecnym stanie epidemicznym nie można bagatelizować takich objawów z uwagi na ewentualne groźne powikłania. Symptomy, które Pani towarzyszą mogą wskazywać na grypę lub nawet na COVID-19. Ta ostatnia jednostka chorobowa zbiera coraz większe żniwo w Polsce i jest wysoce zaraźliwa. Często ma łagodny przebieg – a nawet bezobjawowy, jednak bywa, że chory przechodzi ją ciężko. Atakuje drogi oddechowe, nierzadko powodując duszności. Jeśli chce Pani wiedzieć więcej o chorobie koronawirusowej, zapraszam pod ten adres: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Obie te choroby, grypa i COVID-19, są niebezpieczne i nie można ich bagatelizować. Ból gardła – zwłaszcza ból migdałków mógłby również wskazywać na anginę – infekcję bakteryjną (w odróżnieniu choćby od grypy czy choroby koronawirusowej), którą należy leczyć antybiotykiem. Oczywiście możliwe są również inne choroby, o których może Pani przeczytać w naszym artykule, serdecznie zachęcam do przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grypowe. Niestety diagnozę postawić może tylko lekarz – on także zadecyduje o dalszym postępowaniu. Choć doraźnie można stosować środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne oraz łagodzące ból gardła czy chrypę, to proszę pamiętać, że zawsze, gdy gorączka nie ustępuje po ok. 4-5 dniach, należy to zgłosić lekarzowi. W przypadku, gdy kontakt z Pani przychodnią jest utrudniony, może Pani skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta – specjalnej infolinii uruchomionej, by udzielać pomocy chorym, podejrzewającym zakażenie SARS-CoV-2. Wszystko, co trzeba wiedzieć, podejrzewając chorobę w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzewam-koronawirusa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.