Czy jeśli ból gardła nie ustanie to mam się zgłosić na badania?

Witam serdecznie, Od nie całego tygodnia mam problemy z gardłem. W piątek miałam temp ponad 37,teraz nie mam w ogóle. Zaś krótko po weekendzie zaczęło mnie boleć strasznie gardło. Do tego stopnia, że nie mogę spać. Dodatkowo utraciłam węch, oraz smak. Jest dość mocno zaburzony. Przyjmuje leki, ale na razie nic się nie poprawia. Nie mieszkam sama. Nie miałam kontaktu z nikim zakażonym ani nie byłam poza granicami Państwa. Czy jeśli ból nie ustanie, to mam się zgłosić na badania? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, zakładam, że obawia się Pani choroby Covid-19 i rozumiem niepokój z tego wynikający. Objawy, które Pani wymienia mogą być objawami choroby koronawirusowej, ale niekoniecznie. Niestety, nie da się tego stwierdzić bez specjalistycznych testów. O konieczności badań zadecyduje sam lekarz, ponieważ nie ma możliwości wykonania testów na własną rękę. Niemniej wskazany jest telefoniczny kontakt z lekarzem – w celu poinformowania go o dokuczających Pani dolegliwościach, zwłaszcza jeśli powodują duży dyskomfort. Pisze Pani o przyjmowanych lekach, niestety nie wspomniała Pani, czy są to leki zapisane po konsultacji lekarskiej. Jeśli tak, sugeruję trzymanie się wytycznych lekarza, który Panią diagnozował. Warto wiedzieć, że w świetle obecnej sytuacji w Polsce nie można u Pani wykluczyć Covid-19, nawet jeżeli nie przekraczała Pani granicy. Również nie może Pani mieć pewności co do kontaktu z osobą zakażoną, ponieważ wiele osób przechodzi Covid-19 bezobjawowo. Aby rozwiać wątpliwości odnośnie choroby koronawirusowej, odsyłam do naszych artykułów:
https://portal.abczdrowie.pl/bezobjawowy-przebieg-koronawirusa
oraz – https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.