Czy takie objawy mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem?

Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem: 7.04.2020r. byłam w przychodni na USG piersi (kontrola, obciążenie) w przychodni znajdował się personel i lekarz badający. Miałam maseczkę na twarzy a przy wejściu zdezynfekowałam ręce. Od 2 dni boli mnie głowa i kości twarzy itp jak przy chorobie zatok. Nie mam gorączki itp. czy mogłam zarazić się koronawirusem? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety ani maseczka, ani zdezynfekowanie dłoni nie gwarantuje zabezpieczenia przed koronawirusem. Jest to działanie prewencyjne, które ma zmniejszyć ewentualne ryzyko zachorowania lub zakażania innych, ale nie eliminuje go całkowicie. Zatem potencjalnie każde miejsce publiczne i kontakt z ludźmi może skutkować podwyższonym ryzykiem infekcji SARS-CoV-2. Ból głowy i kości twarzy nie jest objawem swoistym, świadczącym o chorobie koronawirusowej. Gorączka lub jej brak także. Dopiero zespół objawów, w tym na przykład: gorączka, ból mięśni, stawów czy kości, kaszel czy duszności mogą być symptomami COVID-19. Jeśli jest Pani zainteresowana szczegółową charakterystyką objawów oraz leczeniem choroby, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Niestety u niektórych chorych mogą wystąpić nie tylko objawy grypopodobne, ale nawet biegunka czy zapalenie spojówek. Dlatego tak trudno jest charakteryzować objawy COVID-19. Proszę również pamiętać, że tę chorobę może potwierdzić lub wykluczyć tylko test, zatem trudno na podstawie Pani dolegliwości domniemywać cokolwiek. Jeśli Pani stan będzie się utrzymywał lub pogorszy się czy też zauważy Pani inne niepokojące objawy, proszę skontaktować się z lekarzem przychodni POZ lub zadzwonić na Telefoniczną Infolinię Pacjenta – specjalnie przeszkoleni konsultanci służą radą oraz pomocą. Więcej o tym, gdzie należy się zwrócić w przypadku podejrzenia choroby koronawirusowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzewam-koronawirusa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.