Czy te objawy mogły wskazywać na koronawirusa?

Witam. Chciałam zadać pytanie które nurtuje mnie z czystej ciekawości :) Otóż na początku lutego bardzo nagle zachorowałam. Za dnia wszystko było w porządku natomiast już wie zorem czyłam dreszcze i zmęczenie. Wszystko nasiliło się w nocy i nad ranem, miałam gorączkę ponad 38 stopni, której nie dało się zbić bo co chwilę powracała, straciłam smak i węch, męczył mnie suchy kaszel (później zrobił się mokry), bardzo bolały mnie mięśnie. Po 2 dniach moja mama dostała również takie same objawy z tym, że u niej wystąpiły duszności, których ja nie miałam. Do tego chrypka która bardzo długo jej towarzyszyła po chorobie, u mnie pozostał wtedy kaszel. Duszności były męczące do tego stopnia, że musiała otwierać w nocy okno by nabrać powietrza. Nie miałyśmy przez ten czas z nikim kontaktu, po około tygodniu gdy poczułam się dobrze, poszłam do lekarza który stwierdził po osłuchaniu że przeszłam zapalenie dolnych dróg oddechowych. Czy takie objawy mogły wskazywać na koronawirusa? Ciekawi mnie to, było to miesiąc przed pierwszym stwierdzonym przypadkiem. Nie wiem czy mogłam mieć z kimś kontakt ponieważ pracuje w dużej firmie w weekendy więc teoretycznie byłoby to możliwe aczkolwiek zadaje to pytanie z czystej ciekawości bo słyszałam, że dużo ludzi w tamtym okresie miało podobne choroby.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie – koronawirusa nie byłby w stanie stwierdzić nawet lekarz podczas kontroli w gabinecie. Potwierdzić lub wykluczyć chorobę COVID-19 może tylko test. Obecnie w niektórych laboratoriach można już wykonać testy na obecność przeciwciał IgG oraz IgM , pokazujących czy pacjent przebył chorobę koronawirusową. Symptomy, które Pani wymienia nie muszą świadczyć o infekcji COVID-19 – mogła Pani mieć grypę lub jakąkolwiek inną infekcję wirusową – niekoniecznie koronawirusową. Niestety istnieje sporo punktów stycznych w infekcjach spowodowanych SARS-CoV-2 i grypą. Są to: wysoka temperatura, bóle mięśni i osłabienie, duszności. Dlatego diagnoza nie jest łatwa, zwłaszcza po upływie takiego czasu od zachorowania – tak jak jest w Pani przypadku. O objawach koronawirusa może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Natomiast objawy grypy zostały szczegółowo opisane w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grypowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.