Czy to mogą być objawy koronawirusa?

Witam, Jestem kurierem, przez co mam mniej więcej kontakt z ludźmi. W piątek(10.04) zauważyłem u siebie katar. Na drugi dzień kataru już nie było, ale straciłem węch i smak. Zaczęła mnie tez również bolec głowa w okolicach oczu. W internecie przeczytałem, ze to mogą być objawy koronawirusa i się lekko stresuje. Dodam, ze mam 20 lat. Dziekuje!

Witam Pana,

proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu poprzez tele - poradę, najlepiej byłoby wykonać test, proszę zapoznać się z informacjami - zamieszczam link : https://pacjent.gov.pl/podejrzewasz-ze-masz-koronawirusa.
Strach jako emocja uwarunkowany jest biologicznie, w związku z tym, w przypadku zadziałania czynnika stresogennego, np. "Koronawirus" - pojawiają się obawy związane ze zdrowiem, życiem. Jednak dobrze jest mieć świadomość, że wiele jest wirusów, bakterii i innych czynników wywołujących choroby i powikłania znacznie obciążające dla zdrowia. Młody organizm lepiej radzi sobie z takim patogenem, bardziej narażane są osoby schorowane i starsze. Zachęcam Pana do skontaktowania się z odpowiednimi placówkami medycznymi, gdzie będzie Pan mógł uzyskać wyczerpującą informację.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, to mogą być objawy koronawirusa, choć proszę pamiętać, że pewność daje tylko test. Faktycznie jest Pan w grupie o podniesionym ryzyku zachorowania z uwagi na charakter pracy, jaką Pan wykonuje. Z kolei wymienione przez Pana objawy nie są jednoznaczne: utrata węchu i smaku pojawia się w przebiegu COVID-19, ale także grypy czy zapalenia zatok. Również katar nie jest typowym objawem – występuje, choć rzadko. Ból głowy – towarzyszy chorobie koronawirusowej, ale i wielu innym. Jak Pan widzi symptomy są nieswoiste i to w gestii lekarza należy ocena Pana stanu. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce należy jednak podjąć stosowne kroki – zachęcam do kontaktu z TIP, czyli Telefoniczną Informacją Pacjenta – specjalnie przeszkoleni konsultanci udzielą Panu wszystkich informacji odnośnie choroby oraz dalszego postępowania. Pod tym adresem znajdzie Pan szczegółowe instrukcje dotyczące postępowania w razie podejrzenia SARS-CoV-2: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzewam-koronawirusa. Ponadto przypominam o konieczności zachowania daleko posuniętej ostrożności i odizolowaniu się od innych ludzi – sugeruję bezwzględne pozostanie w domu do czasu kontaktu z odpowiednimi jednostkami medycznymi. Proszę również pamiętać, że łagodne postaci choroby koronawirusowej nie wymagają leczenia lekami i przebywania w szpitalu. Zazwyczaj wystarczy odpoczynek i doraźne stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych, jeśli zajdzie taka konieczność. O objawach oraz leczeniu przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.