Czy to na pewno tylko zapalenie gardła?

Witam moje dziecka ma od 6 dni wysoka temperaturę ponad 38 stopni, konsultowałam to z lekarzem podobno ma zapalenie gardła dostała antybiotyk Ospamox 7.7 ml co 12 h. Córka ma 4 latka. Panuje teraz ten nieszczęsny koronawirus. Ogólnie nie miała kontaktu z osobą zarazona, no chyba że ktoś w sklepie był chory a o tym nie wiemy bo była z nami tylko w sklepie. Martwi mnie ta gorączka, boję się że faktycznie złapała tego wirusa. Co robić w takiej sytuacji, wiem że trzeba dzwonić do sanepidu ale czy jest taka potrzeba skoro lekarz pediatra twierdzi że jest to zapalenie gardła?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, co robić w tej sytuacji. Sądzę jednak, że warto zaufać pediatrze, choć przypominam, że nawet lekarz nie jest w stanie stwierdzić Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa. Potrzebne są do tego specjalistyczne testy. Jeśli stan dziecka budzi Pani obawy, najrozsądniej byłoby skontaktować się z lekarzem. Być może konieczna będzie zmiana antybiotyku, jeśli gorączka utrzymuje się mimo podawaniu leku i nie widzi Pani żadnej poprawy w stanie dziecka.
Odnośnie choroby koronawirusowej, to obecne badania mówią, że dzieci zazwyczaj rzadko chorują, a jeśli już do tego dojdzie, to przebieg choroby jest łagodny. Więcej na ten temat odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-u-dzieci oraz https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-rzadziej-atakuje-dzieci-lekarz-tlumaczy-jakie-sa-przyczyny.
W tym miejscu natomiast odnajdzie Pani informacje o objawach i tym, co się dzieje z organizmem podczas choroby Covid-19:
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem#koronawirus-a-dzieci.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.