Co może oznaczać taka zmiana na tylnej ścianie gardła?

Oglądając gardło zaniepokoił mnie przez przypadek zauważony niewielki guzek/wypukłość (nie narośl) na tylnej ścianie gardła, schowana za języczkiem podniebiennym, nie odróżnia się kolorystycznie. (blado różowy) Przy normalnie otwartym gardle go nie widać, dopiero jak trochę przesunę ten fałd skóry z języczkiem. Co to może być? Nie mam żadnych objawów infekcji, gardło mnie nie boli. Znalazłam na forum zdjęcie, wygląda podobnie: https://forum.abczdrowie.pl/topic/1918597-biala-narosl-na-tylnej-tylnej-scianie-gardla/
KOBIETA, 35 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dopiero podczas bezpośredniej wizyty lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć zmianę i w razie potrzeby skierować na dokładniejsze specjalistyczne badania, jak np., endoskopia czy wymaz z gardła. Na podstawie samego opisu trudno bowiem wywnioskować, co takiego może dokładnie Pani dolegać.

Zmiany w gardle mogą mieć różnorakie podłoże. Czasami mogą być wynikiem przebytej infekcji, jak np. ropień okołomigdałkowy. Jest on częstym powikłaniem anginy, które pojawia się w związku z gromadzeniem się ropy w tych okolicach. Często towarzyszą mu jednak tez inne objawy, jak stopniowo nasilający się ból gardła czy gorączka. Niestety ma on tendencję do nawracania. Przeważnie w jego leczeniu wykorzystuje się antybiotykoterapię. Więcej piszmy o nim a artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/ropien-naciek-okolomigdalkowy

Ale to tylko jedna z możliwych przyczyn. Taki symptom może wskazywać też na szereg innych problemów zdrowotnych o podłożu laryngologicznym, które wymagają konsultacji lekarskiej. Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u specjalisty, aby jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i leczenie.

Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gula-w-gardle

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-tylnej-scianie-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.