Czy wymioty są objawem Covid?

Witam Jestem w 6 miesiącu ciąży mam COVID-19 objawy to kaszel i brak smaku i węchu osłabienie ale nie jakieś bardzo mocne. Bardzo stresuje się cała ta sytuacja. Ze stresu nie mogę spać w nocy, non stop płacze, boje się pogorszenia choć Pan doktor powiedział ze najprawdopodobniej przechodzę go łagodnie. Dziś jest 7 dziś z objawami i nastąpiły wymioty z tym, ze te wymioty chyba spowodowane są moja nerwicą i całym tym ogromnym stresem. Czy jest taka możliwość ? Czy jest to kolejny objaw COVID-19

Szanowna Pani

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy objaw w postaci wymiotów jest wynikiem infekcji wirusowej czy stresu związanego z podejrzeniem, że infekcja jest spowodowana nowym wirusem Covid-19. Udowodniono w badaniach, że stres jest czynnikiem mogącym wywoływać objawy somatyczne, także wymioty. W opisanej przez Panią sytuacji potencjalnym stresorem mogłaby być świadomość posiadania nowego wirusa, szeroko komentowanego na całym świecie. Nudności i wymioty mogą być także spowodowane wieloma innymi czynnikami natury somatycznej, o których warto rozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, czy prowadzącym Pani ciążę specjalistą ginekologiem. Zachęcam Panią do świadomej pracy nad redukcją stresu poprzez włączenie technik relaksacyjnych, z obszaru mindfulness. W razie trudności w poradzeniu sobie z napięciem i lękiem zachęcam do skorzystania z psychoterapii podtrzymującej, która jest możliwa pomimo infekcji online.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić, czy wymioty są skutkiem infekcji covid-19, czy stresu. Proszę pamiętać, że wirus SARS-CoV-2 to patogen, o którym wciąż nie wiemy wszystkiego, a każdy dzień przynosi nowe informacje. Co istotne, spektrum dolegliwości pojawiających się przy infekcji koronawirusowej jest tak szerokie, że niekiedy bardzo trudno ustalić, co jest spowodowane ingerencją wirusa w organizm, a co ma etiologię niezwiązaną z covid-19. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem.

Wśród kluczowych objawów choroby koronawirusowej wyróżnia się obecnie: gorączkę, kaszel/duszności, utratę smaku i węchu. Inne dolegliwości, podobne do tych towarzyszących grypie, to zmęczenie, osłabienie, bóle mięśniowe, a niekiedy zaburzenia jelitowe występujące przy tzw. grypie żołądkowej. Więcej w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-intensywnosc-objawow-moze-swiadczyc-o-przebiegu-covid-19.

Dopóki Pani stan nie ulega pogorszeniu proszę zachować spokój i dbać o siebie. W razie gdyby pojawiły się nowe dolegliwości lub poczuła się Pani gorzej, proszę nie zwlekać z konsultacjami lekarskimi. O tym, jak leczyć i dbać o siebie podczas infekcji covidowej przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lekarz-radzi-jak-przetrwac-koronawirusa-w-domu.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nietypowe-objawy-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.