Jak złagodzić objawy Covid?

Witam serdecznie , przechodzę właśnie COVID i bardzo nie korzystnie go znoszę , jestem już 14 dzień po zarażeniu a objawy wciąż nie ustępują mam silny katar i cały czas problem z oddychaniem , budzenie się w nocy z lekiem i w tym Mam spocona cała klatkę piersiowa szyje i głowę , mój oddycha jest bardzo płytki strasznie szybko się zaczynam męczyć , jest to bardzo ciężkie w normalnym funkcjonowaniu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie istnieją żadne specyficzne leki na infekcję koronawirusową. Natomiast w przypadku łagodnego przebiegu zaleca się leczenie objawowe, mające na celu niwelowanie dokuczliwych dolegliwości. Wśród najczęstszych znajdują się: kaszel, gorączka i osłabienie.

O ile gorączkę można zbić lekami dostępnymi bez recepty, a ból gardła czy lekki kaszel złagodzić preparatami do ssania czy syropami przeciwkaszlowymi, o tyle silny kaszel czy duszności mogą wymagać podania leków na receptę – np. z kodeiną czy glikokortykosteroidów.

O leczeniu infekcji koronawirusowej w domu przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/lek-dawid-ciemiega-zaleca-jak-leczyc-covid-19-w-domu.

Jednak w przypadku gdy dolegliwości nasilają się zamiast ustępować, a do tego pojawiają się duszności, wówczas nie należy zwlekać z telekonsultacjami z lekarzem rodzinnym. Warto również sprawdzić saturację – gdy spada poniżej 95% może być to niebezpieczne i wymagać hospitalizacji. Szczegóły odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pulsoksymetr-jak-odczytywac-wyniki-pomiaru-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza.

Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-chorych-na-covid-19-w-domu-aktualne-zalecenia-ekspertow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.