Czy w obliczu koronawirusa możemy na czas świat zabrać do siebie babcię?

Witam mam pytanie odnośnie koronawirusa. Mieszkam w domu z partnerem i dwoma synami. Jesteśmy cały czas w donu od ok 2 tygodni wychofze tylko ja na zakupy. Mam babcie 77lat która mieszka sama. Co kilka dni jeżdżę do niej z zakupami czy jak coś potrzebuje. Interesuje mnie kwestia świat bo zawsze ktoś babcie brak do siebie my w tym roku jesteśmy w domu sami nigdzie nie jedziemy to oczywiste w tej sytuacji. Mamy ten komfort że pracujemy zdalnie i nie musimy wychodzić. Jeśli do świąt nic u nas się nie rozwinie możemy wziąść babcie do siebie? Przywieźć i odwieźć ja autem. Babcia ma iść do syna ale oni chodzą do pracy odwiedzajs ich sąsiedzi boję się żeby niczego nie złapała a sama też nie może zostać. Co w tej sytuacji zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
w związku z obostrzeniami dotyczącymi kwarantanny, które weszły w życie 24 marca, zachęcam do zapoznania się z artykułem:
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-co-oznacza-ograniczenie-w-przemieszczaniu-sie.
W myśl nowych zasad kwarantanny należy powstrzymać się od spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Zakaz ten nie dotyczy oczywiście domowników mieszkających pod jednym dachem. Natomiast można odwiedzić osobę starszą, jeśli odwiedziny te wiążą się z udzieleniem niezbędnej pomocy seniorowi, tj. dostarczeniu zakupów czy przygotowaniu posiłków. Należy przy tym zachować daleko posunięte środki ostrożności, tak, by zminimalizować ryzyko zarażenia Covid-19.
Dodam, że ludzie starsi są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia groźnych powikłań w razie zachorowania na chorobę koronawirusową, podczas gdy ludzie młodzi często przechodzą ją bezobjawowo. Oznacza to, że nie można stwierdzić tej choroby bez wykonania specjalistycznych testów, a zatem każdy członek Pani rodziny teoretycznie może być nosicielem Covid-19 i nieświadomie zarażać.
Zachęcam do przeczytania artykułu na temat zagrożeń, jakie niesie koronawirus w odniesieniu do osób starszych:
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-seniorzy.
Sądzę, że przydatny może okazać się również ten tekst:
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-rozprzestrzenianie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.