Interpretacja badań - czy to stres czy przewlekłe zapalenie trzustki?

Witam wszystkich, pytanie moje dotyczy problemów z trawieniem. Mam 28 lat, nie pale, nie biore narkotykow, od 16 do 24 roku zycia imprezowałem i piłem srednio raz w tyg. duzo alkoholu. Po 24 roku zycia okazyjnie alkohol, a od ostatniego pol roku całkowity stop. Od dziecka jestem wrazliwy i mam okresowe nasilenia nerwicy i hypochondri. Mianowicie w maju 2018 przez pare dni mialem zielone stolce a tuz po nich tłuszczowe. Zdecydowalem sie zrobic rozbudowane badania pod katem problemow z narzadami wew. : pełną morfologię, OB, alat, aspat, bilirubina calkowita, gamma GT, cholesterol (calkowity, HDL, nie HDL, LDL), trojglicerydy, glukoza, kreatynina eGFR, kwas moczowy, CRP, HBS antygen - niereaktywny - wszystkie powyzsze wyniki w normach, bez uwag. Za to a-amylaza : wynik za wysoki 138,2 (U/l) przy min. 22 do 80 max. Zaniepokoiło mnie to i nast. dnia zrobilem badania : a-amylaza : wynik za wysoki 102,4 (U/l) przy min 22 do 80 max, lipaza : wynik za wysoki 177 (U/l) przy min 0 do 67 max. Po tym zrobiłem USG jamy brzusznej i rezonans magnetyczny pod kątem w/w wynikow badan. Oba badania wyszly ok, bez uwag. 2tyg. potem w czerwcu badanie -amylaza i lipaza - wynik w normie. We wrzesniu znowu badanie : aspat, alat, bilirubina calkowita, gamma GT, glukoza, mocz - bez zmian i uwag, a-amylaza : wynik za wysoki 154,6 (U/l) przy min 22 do 80 max i lipaza : wynik za wysoki 456 (U/l) przy min 0 do 67 max Następnego dnia zaniepokojony postanowiłem te badania wykonac jeszcze raz i tu dziwna sprawa : - a-amylaza : wynik 66 (U/l) - w normie bez uwag - lipaza : wynik 95 (U/l) - lekko podwyższona Po tym zaniepokojony udałem się do gastroenterologa, Po obejrzeniu wynikow, przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego(po fizykalnym nie widział uwag i problemów) wykluczył OZT i PZT, zalecił leki Debretin, dietę lekkostrawną. Wskazał ewentualną przyczynę nadmiaru enzymów trzustkowych w postaci blokowania kanałów żółciowych i trzustkowych przez małe kamienie czy piasek. a po czasie uwalnianie ich pod ciśnieniem w narządach i powrót do normalnej pracy. Badaniem które w jego opinii pozostało mi tylko do zrobienia to ERCP lub EUS. Od roku ogólnie jestem w stresie, depresji(nasiliła się ostatnio). Pytanie czy to PZT, czy inna choroba układu trawienia czy powodem może być "paraliż" układu trawienia spowodowany stresem itp? Pozdrawiam i dziekuje za porady/wskazowki

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Wyniki nie wskazują na PZT. Warto skonsultować się z psychiatrą w celu poszukania przyczyn pozasomatycznych tych dolegliwości. Pozdrawiam.